Jak pozbyć się śladu po ranie ciętej?

8 odpowiedzi
Szanowni Państwo, przed 3 tygodniami uderzyłem krawędzią drzwi o czoło. Nad lewą brwią zrobiła mi się ok. 1,5-2 cm wklęsła "kreska" (rana), z której przez prawie godzinę sączyła się krew. Od tamtej pory rana stopniowo się goi, wyblakła, ale mijają już 3 tygodnie i coraz bardziej mam obawę, że "kreska" na czole (blizna?) nie zniknie do końca - wciąż niegłęboka, ale jednak widoczna rana nie "zrosła" się i wyraźnie widać na czole ślad po uderzeniu. W jaki sposób mogę na tym etapie przyspieszyć "zrastanie" się skóry na czole ,tak by zminimalizować widoczność śladu po uderzeniu? Na rynku jest wysyp produktów do stowania na rany cięte, ale nie wiem jaki środek będzie najlepszy dla tego typu "zdarzeń"? Silikon, kwas hialuronowy, retinol? Cena preparatu nie gra roli. Dopuszczam także możliwość poddania się w późniejszym okresie zabiegowi medycyny estetycznej, ale najpierw chciałbym spróbować "domowych" sposobów na uporanie się z oszpecającym śladem po spotkaniu z drzwiami, tym bardziej że od zdarzenia minęły dopiero 3 tygodnie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Proponuję, aby ranę obejrzał lekarz dermatolog, szczególnie jeżeli minęły 3 tygodnie, a rana nie "zrosła" się, jak Pan opisuje. Ważne jest, aby lekarz ocenił stopień uszkodzenia tkanki i ryzyko powstania blizny. Rzeczywiście uzasadnione jest stosowanie maści lub plastrów silikonowych w pierwszym okresie bliznowacenia, tzn. gdy tylko rana się zagoi. Jeżeli jednak powstanie blizna jest wiele sposobów usuwanie blizn np. laserem.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,
proponuję skorzystać z wizyty u dermatologa- aby dobrze Panu poradzić trzeba obejrzeć zmianę.
pozdrawiam serdecznie OJ
Bliznę trzeba obejrzeć, aby móc zastosować odpowiednie leczenie.Jeżeli nie ma jej przerostu czyli nie tworzy się bliznowiec to pewnie na tym etapie powinien wystarczyć Contratubex .
Dzień dobry,
blizna na twarzy zwykle goi się dobrze, wystarczy lekko natłuszczac i masować, a także spożywać witaminę E. Jeżeli efekt gojenia wydaje się zbyt powolny można wcierać preparaty na blizny z wyciągiem z cebuli i silikonem. Czasami należy zastosować maść ze sterydem.
Pozdrawiam
Proszę przysłać zdjęcie na adres mailowy bonadea@bonadea.com.pl,abym mogła Pani udzielić pełnej odpowiedzi. Gojenie ran to proces długotrwały, proszę się nie niepokoić bo jest czas, aby odpowiednio zaplanować proces przyspieszania gojenia.
Pozdrawiam lek.med Małgorzata Ornatowska
Z bliznami nie można czekać, im później rozpocznie się jej leczenie tym gorsze efekty Pan uzyska. Proszę zastosować na dzień żel Sutricon a wieczorem i na noc plastry Sutricon (można je ciąć na mniejsze kawałki dostosowując do wielkości rany). To powinno pomóc w redukcji blizny. Obawiam się jednak czytając Pan opis, że blizna jest wklęsła i tego żaden środek Panu nie naprawi. Proszę więc zgłosić się do dermatologa. Z takim problemem najlepiej można poradzić sobie zabiegami z lasera frakcyjnego a wklęsłość wypełnić kwasem hialuronowym. Czeka Pana jednak seria takich zabiegów.
Jak dobrze rozumiem rana nie została zeszyta chirurgicznie... Niestety w obecnej sytuacji obawiam się, że bez interwencji chirurgicznej się nie obędzie. Proszę się zgłosić do swojego chirurga plastycznego w celu konsultacji bezpośredniej i domówienia szczegółów operacji.
Zapraszam na konsultację. Po zbadaniu Pacjenta i ocenie problemu dobiorę odpowiednie leczenie. Pozdrawiam, dr Joanna Jędrys chirurgplastyczny-krakow.pl