Jak postępować po skręceniu stawu skokowego?

7 odpowiedzi
2 tyg temu skręciłem kostkę. Nie było złamania i zerwania więzadeł. Lekarz stwierdził stopień I/II. Po 3 dniach udało mi się stanąć na dwóch nogach. Aktualnie jest jeszcze mała opuchlizna. Gdy trochę pochodzę boli mnie ogólnie cała noga. Mam trudności ze zginaniem stopy (palce i pięta leżą na podłodze, a kolano ma dotknąć ściany). Czy to obrzęk blokuje jeszcze zgięcie? Czy mam to „wyćwiczyć”? Czy mam z tym jeszcze czekać i jak długo? Czy Pan proponuje inne zabiegi?
Obrzęk zawsze będzie miał wpływ ze względu po prostu na brak miejsca w stawie. Ale objaw bólu całej nogi jest raczej pochodzenia mechanizmu bloku traumatycznego i tu już chodzi o to że to ciało Pana blokuje a nie sama kostka czyli trzeba by popracować na kręgosłupie. W celu redukcji traumy naczyń limfatycznych z kostki, można wykonać lokalne jej obkuwania widelcem zazwyczaj w miejscach najaktywniejszych "bólowo" co da znaczną redukcję opuchlizny,bólu i przyśpieszy regenerację. Pozatym warto by było się tym zająć na miejscu. Pozdrawiam

Witam, może tak być że to obrzęk blokuje ruch, proszę próbować ćwiczyć i robić sobie krioterapię po ćwiczeniach. Pozdrawiam Sylwia Paszkiewicz-Zielińska
Witam serdecznie, mimo braku uszkodzenia kości i więzadeł mogło dojść do ich nadwyrężenia i lekkiego uszkodzenia torebki stawowe co powoduje ból i ograniczenie ruchomości. Obrzęk może być powodem braku pełnego zakresu ruchomości ale dość mocno prawdopodobnie wpływa na to nadwyrężenie stawu. Aby ocenić staw trzeba go zbadać. Polecam mojego przyjaciela z Wrocławia Tomasza Fijołka. Jest na miejscu i świetnie poradzi sobie z Pana stawem skokowym. Na czas domowej pracy polecam chlodzenie 3xdziennie 15-20 minut. Do tego przydałaby się mobilzacja stawu i praca z całym podudziem.

Pozdrawiam Łukasz Kłos
Witam,
Proszę Pana, przede wszystkim żałuje, że dzieli Nas taka duża odległość bo myślę, że potrafił bym Panu pomóc. Najlepiej jest obejrzeć nogę i dopiero po konsultacji stwierdzić co powoduje ograniczenie ruchu. W chwili obecnej mogę podejrzewać, że jest to kilka kwestii: obrzęk, napinanie uszkodzonych więzadeł, zwiększone napięcie mięśniowe, które wytworzył Pana organizm na zasadzie kompensacji w stosunku do urazu aby nogę "unieruchomić". W ten sposób Pana organizm się broni. Skoro jest jeszcze obrzęk, ból i ograniczenie ruchu to prawdopodobnie jest też zmiana chemiczna czyt. stan zapalny. W pierwszej kolejności zadaniem było by odciążenie struktur wraz z likwidacją stanu zapalnego. Zastanawiam się czy lekarz Panu coś zalecił? Czy po prostu wysłał do domu? Kolejna kwestia to czy wykonał Panu badanie USG? Czy niestabilność stwierdził tylko na podstawie badania manualnego? Które struktury zostały uszkodzone? Jest bardzo wiele pytań na które niestety nie znam odpowiedzi. Polecał bym jednak udać się do ortopedy w celu wykonania badania USG. Prawdopodobnie należało by w jakiś sposób nogę stabilizować. Nie mówię tutaj o gipsie ale o jakiegoś rodzaju ortezie lub sztywnym tejpowaniu. Dodatkowo prawdopodobnie pomocne okazało by się chłodzenie nogi. Lecz nie widzę nogi więc nie wiem jaka jest jej trofika czy nie ma problemów krążeniowych, dlatego też jednoznacznie nie mogę tutaj nic konkretnego zalecić.
Proszę udać się do ortopedy na USG a następnie podjąć się terapii.
jeśli ma Pan jeszcze jakieś pytania służę pomocą.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Generalnie usprawnianie po skreceniu stawu skokowego powinno rozpocząć się jak najszybciej czyli dwa, trzy dni po urazie. Proces gojenia tkanek miekkich zajmuje około 6 tygodni. W tym czasie rehabilitacja jest jak najbardziej wskazana. Proponuje udać sie na konsultację do fizjoterapeuty.
Jeśli jest obrzęk to jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie on jest sprawcą małego zakresu ruchomości w stawie skokowym szczególnie górnym. Ćwiczyć owszem. Polecam zabiegi z zakresu fizykoterapii w tym schorzeniu jak np. laser oraz krioterapię jak i pracę z samym obrzękiem poprzez drenaż limfatyczny i terapię manualną. Pozdrawiam
Odciążyć trochę stopę - do 6 tygodnia, kapusta lub reparil żel - obrzęk. Obrzęk wytwarza ograniczenie i ból.Za dużo ruchu, badź ruch tkanek podraznionych dodatkowo wyzwala sytuację w której ponad miarę pobudzany jest ośrodek w mózgu.Elewacja z najprostszymi cw.Buergera, floss bandy,propriocepcja i mnóstwo pracy na tkankach miękkich całej kończyny dolnej. Dodatkowo ultradźwięki, pole magnetyczne, jonoforeza z p/zapalnym,chłodzenie przed pracą na stopie, przy dłuższych spacerach chłodzenie po, 3x10-15 minut najlepiej byłoby zobaczyć problem naocznie,zbadać wtedy sytuacja jest klarowna. Ze względu na lokalizację podpinam się pod poleceniem Tomka Fijołka. Pozdrawiam