Jak poradzić sobie z ciągłym niepokojem i bezsennością?

6 odpowiedzi
Witam. Od dwóch miesięcy odczuwam dziwny niepokój, słabo śpię, dręczą mnie koszmary, jak nie muszę to nie wychodzę z domu, ponieważ na zewnątrz czuje się zagrożona – wiem, że to dziwnie brzmi, ale tak jest, do tego ciągle kotłują mi się w głowie negatywne myśli, których nie mogę zatrzymać, Co mi dolega i czy jest mi Pan w stanie pomóc?
Pani Ani aby dokonać trafnej diagnozy problemu musiałbym się z Panią spotkać, jednakże z tego co Pani pisze skłaniałbym się ku zaburzeniom nerwicowym. Zaburzenia te biorą się z podwyższonego poziomu lęku, którego przyczyną jest najczęściej ogólne przeciążenie o charakterze silnego przewlekłego stresu który nie jest w odpowiedni sposób rozładowywany. I choć obraz zaburzenia może być bardzo nieprzyjemny w doświadczeniu (szczególnie jeśli mowa jest o natrętnych myślach) to jednak jest to bardzo powszechne zaburzenie, które stosunkowo łatwo można wygasić. Najczęściej pomaga sama psychoterapia prowadząca do zmiany, utartych nieracjonalnych przekonań, zmiany schematów zachowania jak również wprowadzenia do codziennego życia zasad higieny psychicznej. Pracuję w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej (w uproszczeniu jest to zmiana myśłi, emocji i zachowania). Psychoterapia prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym jest najskuteczniejsza spośród wszystkich szkół terapeutycznych jeśli chodzi o leczenie zaburzeń nerwicowych. Zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Radek :)

Witam Pani Anno. Z treści jakie Pani napisała można podejrzewać objawy nerwicowe, zaburzenia lękowe. Najczęściej swoje źródło biorą one w braku higieny psychicznej jak i w nieprzystosowawczych przekonaniach na temat siebie samego jak i otaczającej rzeczywistości co prowadzi do destrukcyjnych zachowań, obniżenia motywacji do działania, obniżonej samooceny i tak dalej. Zapraszam Panią do kontaktu, z chęcią bliżej przeanalizował bym Pani sytuację, myślę, że mógłbym pomóc. Pozdrawiam Psycholog Adrian Szafrański.
Dzień dobry,
Na pewno warto bliżej przyjrzeć się sytuacji, którą Pani opisuje - co się zadziało w Pani życiu dwa miesiące temu, jaka jest intensywność Pani objawów, w jakich sytuacjach się nasilają, a kiedy maleją. Te i szereg innych pytań, na pewno zadałby Pani terapeuta na pierwszej konsultacji. Bardzo zachęcam Panią do zapisania się na konsultację do psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry, szczególnie ze względu na to, że wyobrażam sobie, że ciężko Pani funkcjonować na co dzień w takiej sytuacji.
Pozdrawiam,
Małgorzata Bułhak
Witam. Na podstawie tego krótkiego opisu Pani trudności można podejrzewać, że cierpi Pani na jedno z zaburzeń lękowych. Jednak, aby dokonać pełnej diagnozy i opracować wstępny plan leczenia, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, m.in. dotyczącego wydarzeń towarzyszących pojawieniu się objawów, treści samych myśli oraz ich intensywności, jak również Pani sytuacji życiowej. Zapraszam zatem do bezpośredniego kontaktu z psychoterapeutą, najlepiej pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Z poważaniem Justyna Krupa-Burkiewicz
Dobry wieczór. Po pierwsze dobrze byłoby zastanowić się, czy coś wydarzyło się przed tym, jak zauważyła Pani niepokojące objawy - czy coś się zmieniło w Pani sytuacji lub miały miejsce jakieś nieprzyjemne sytuacje? Jeżeli nic takiego się nie stało, może być to symptom zaburzeń lękowych, których przyczyny mogą być różne, czasem trudno uchwytne do wychwycenia dla osoby na nie cierpiącej a dostępne specjaliście. Pracuję z zaburzeniami lękowymi, oczywiście więcej byłabym w stanie stwierdzić podczas wizyty, na którą zapraszam.
Prawdopodobnie cierpi Pani na zaburzenia lękowe. Mogę Pani pomóc. Pozdrawiam