jak pomóc osobie która nie chce się leczyć a ma zaburzenia psychiczne ? od kilku lat jest z problem z kontaktem z ta osobą, wychodzac z domu wszędzie mowi ze są kamery , podsłuchy, mnie oskarża o to że prowadze bloga na ktorym pisze kto w jakiej sekundzie ma sie zachowywać w jego obecnosci czy tez w telewizji mowia tak zeby bylo wszystko skierowane do niego. nie mamy papieru wiec nie mam żadnego prawa aby go zgłosić na leczenie. jego rodzina ma to gdzies.
mgr Agnieszka Wieczorkowska
mgr Agnieszka Wieczorkowska
Psycholog, Psychoterapeuta
Gdańsk
Dzień dobry,

Opisane zachowania wskazują na objawy wytwórcze występujące w zaburzeniach psychotycznych i innych chorobach, które wymagają leczenia. To poważna sprawa.
Rodzina może nie przyjmować tego faktu do wiadomości, negować, ukrywać, niekonfrontować stąd brak działania z jej strony. Oczywiście niesie to negatywne skutki dla osoby przejawiającej tego typu zachowania, gdyż nie podlega leczeniu, które mogłoby jej pomóc.
Rodzina mogłaby podjąć działanie tj. zachęcić członka rodziny do wizyty u lekarza - psychiatry (nie trzeba mieć skierowania) lub lekarza rodzinnego (jeżeli ktoś obawia się wizyty u lekarza - psychiatry).
W przypadku przejawiania wyżej opisanych zachowań + innych agresywnych lub niebezpiecznych dla samej osoby lub otoczenia można zadzwonić po karetkę pogotowia lub wraz z członkiem rodziny udać się do najbliższego oddziału szpitala psychiatrycznego w celu podjęcia leczenia.
Zachęcam do rozmowy z członkami rodziny i podjęcia działania, także wsparcia ich w tym procesie (to nie wstyd, że ktoś z domowników przejawia tego typu zachowania, czy korzysta z konsultacji z lekarzem-psychiatrą). Najważniejsze jest, aby nie być obojętnym - problemów ze zdrowiem psychicznym doświadcza w ciągu życia co czwarty Polak/Polka. Jeżeli goli nas ząb -- idziemy do dentysty. Jeżeli jesteśmy przeziębieni - kierujemy się do lekarza rodzinnego, jeżeli zaś występują zaburzenia zachowania - trzeba skonsultować się z lekarzem-psychiatrą.

Mam nadzieję, że powyższe argumenty, pomogą w podjęciu działania.

Z pozdrowieniami.
Agnieszka Wieczorkowska
eKonsultacje - Polskie Centrum Konsultacji Specjalistycznych Online

mgr Aleksandra Juszczyk
mgr Aleksandra Juszczyk
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Dzień dobry,

Opisane objawy wskazują iż warto, żeby osoba skunsultowała się z lekarzem psychiatrą i podjęła leczenie. Niestety nie jesteśmy w stanie zmusić osoby dorosłej do podjęcia leczenia. Warto pokazywać jakie plusy ma psychoterapia i konsultacja z psychiatrą, jak pozytywnie może wpłynąć na życie - swoje i innych. W przypadku kiedy zachowanie tej osoby zagraża życiu - jej bądź innych osób można wezwać karetkę pogotowia.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Juszczyk

Specjaliści w zakresie leczenia: zaburzenia psychiczne

Wojciech Oleksy

Wojciech Oleksy

Psychiatra

Kraków

Adam Małecki

Adam Małecki

Psychiatra

Kościerzyna

Marcin Dudała

Marcin Dudała

Psycholog

Warszawa

Paweł Kurczak

Paweł Kurczak

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 103 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.