Witam! Szukam dla brata miejsca, w którym mógłby spokojnie na trzeżwo spojrzeć na siebie i w przyszłość, i rozwiązać swoje problemy. Brat jest po 3 wszywkach, po terapii u psychologa oraz po paru odwykach w ośrodkach, które nie były udane a o których dowiedziałam się dopiero wczoraj. Problem jest od ok. 7lat, a rodzice nie dopuszczali myśli o uzależnieniu brata aż do wczoraj. Brat ma 35lat i jest bardzo wrażliwą osobą, nie lubi jak się go poniża w ośrodkach zamkniętych krzykiem i wyzwiskami. Chciałabym jakoś do niego dotrzeć i mu pomóc, w jaki sposób?
mgr Katarzyna Wojciechowska
mgr Katarzyna Wojciechowska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Gdańsk
Dzien dobry, przede wszystkim należy zastanowić sie czy Pani brat widzi swój problem i chce walczyć z uzależnieniem? Z Pani opisu wynika, ze był juz w kilku ośrodkach, chodził tez do psychologa. Czy brat sam podejmował decyzje o udaniu sie do ośrodka uzależnień czy robił to pod wpływem nacisku innych osób ( np. rodziny ). Aby wyjsć z uzależnienia pacjent musi widzieć swój problem i chcieć sie zmienić. Inaczej terapia nigdynie bedzie skuteczna. Często osoba uzależniona funkcjonuje w środowisku które daje przyzwolenie na tego typu zachowanie ( np. rodzina utrzymuje osobę uzależniona, załatwia jej zwolnienia z pracy i tp. ). To tylko podtrzymuje uzależnienie. Aby osoba uzależniona zobaczyła swój problem musi doświadczyć konsekwencji picia : utrata pracy, problemy finansowe, odejście bliskiej osoby; innaczej mówiąc musi ponieść realne straty, zeby zobaczyć co nałóg zabiera jej z życia. Oczywiście może Pani zasugerować bratu kolejny ośrodek, natomiast on sam musi sie tam zgłosić. Sugerowałaby rownież aby Pani umówiła sie na wizytę do psychologa, gdyż być może jest Pani osoba współuzależniona. Specjalista pomoże Pani rownież lepiej zrozumieć problem uzależnienia oraz role rodziny w procesie wychodzenia z nałogu. Pozdrawiam, Katarzyna Wojciechowska.

 Elżbieta Grabarczyk
Elżbieta Grabarczyk
Psycholog, Terapeuta
Warszawa
A czy brat sam ma decyzję na zmianę swojego życia? Bez tego nawet najbardziej troskliwa zachęta nie odniesie skutku.
ppp-salamandra.blogspot.com

Specjaliści w zakresie leczenia: alkoholizm

Katarzyna Dudzińska-Rapczewska

Katarzyna Dudzińska-Rapczewska

Psycholog

Oborniki

Monika Ossowska

Monika Ossowska

Psycholog

Piastów

Magdalena Nowak-Wyligała

Magdalena Nowak-Wyligała

Terapeuta, Psycholog

Świątniki Górne

Lucyna Kwoczak

Lucyna Kwoczak

Psycholog

Bielsko-Biała

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Wojciech Pawłowski

Wojciech Pawłowski

Lekarz rodzinny

Konstancin-Jeziorna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 17 pytań dotyczących usługi: alkoholizm

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.