Jak pokonać lęk przed współżyciem, jeżeli byłam ofiarą gwałtu w młodości?

5 odpowiedzi
Jestem ofiarą gwałtu w młodym wieku, od niedawna zaczęłam współżyć z chłopakiem. Mimo troskliwości i wyrozumiałości partnera, jestem cała spięta, nerwowa, odczuwam ból podczas penetracji mimo delikatności. Rozmawialiśmy dużo o zaufaniu, o tej sytuacji jednak mimo wszystko nie potrafię się przełamać i odczuwać przyjemności z seksu. Na samą myśl o zbliżeniu, moja mina jest niewyraźna, czuje niechęć. A po sytuacji, gdzie nie odczuwam takiej satysfakcji jakbym chciała, to przychodzi poczucie winy i łzy. Jak sobie z tym poradzić? Czy może potrzebna byłaby specjalna terapia? Pozdrawiam.
Przede wszystkim bardzo mi przykro, że przydarzyło się Pani tak trudne doświadczenie! Wiele kobiet, które doświadczyło gwałtu, ma później kłopoty z satysfakcjonującym życiem seksualnym. Sugeruję kontakt z terapeutą doświadczonym w pracy z ofiarami przemocy seksualnej. Jeśli jest Pani z Bydgoszczy lub okolic, to serdecznie zapraszam do spotkania w moim gabinecie. Pozdrowienia :)

Witam
Wg mnie terapia po takich doświadczeniach jest obowiązkowa.
Jest Pani uwarunkowana negatywnie na doswiadczenia intymne. Nalezy to zmienić.
Lęk jest stanem ostrzegawczym przed zbliżającym się zagrożeniem. W przypadku doświadczenia traumatycznego przeżycia może jednak zostać uwarunkowany i zgeneralizowany także na sytuacje nie niosące za sobą zagrożenia. W takim wypadku każda sytuacja podobna do tej traumatycznej może wywoływań napady lęku. Terapia lęku oparta na nurtach poznawczo-behawioralnych obejmuje na ogół 10-15 sesji. Pomoc psychologiczna polega między innymi na zrozumieniu przez klienta zależności pomiędzy emocjami towarzyszącymi w tym wypadku kontaktom seksualnym, zwiększeniu świadomej kontroli myśli im towarzyszącym i bardzo cierpliwym zwiększaniu akceptacji cielesnego kontaktu z drugim człowiekiem. Anetta Jaworska
Szanowna Pani,To co Pani się wydarzyło w młodości - należy nazwać traumą. (Trauma to takie wydarzenie, która ma swoje konsekwencje emocjonalne w przyszłości). W związku z tym, przy każdym dotknięciu partnera (nie ważne czy jest delikatne, czy nie) odtwarzają się w Pani emocje przeżyte podczas nadużycia. Tak, wskazane jest aby poddała się Pani psychoterapii, aby można było przepracować ( to się tak w żargonie psychoterapeutycznym nazywa) Pani traumę. I aby w następnej kolejności, mogła się Pani oswoić się z dotykiem, które może być uważany za przyjemny, a nie „oprawczy”. Pozdrawiam Panią i zapraszam do gabinetu.
Witam,
Ma Pani za sobą traumatyczne przeżycie,które poprzez terapię może zostać "złagodzone". Przepracowanie emocji,uczuć,myśli,które łączą się z wcześniejszymi przeżyciami,ułatwiają akceptację tego co dziś,a także przynoszą z czasem radość z tego co dziś.
Zapraszam na terapię,
Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska