interpretacja wyników oraz zapytanie o zasady higieny osobistej

4 odpowiedzi
Co oznacza ciężar jeśli ciężar właściwy badanego moczu jest poniżej normy? Co oznacza, że w moczu są obecne lub jest brak leukocytów? To samo pytanie jeśli chodzi o wymaz z pochwy.
Mam również pytanie odnośnie podcierania się po toalecie. W wielu miejscach jest napisane (lub powiedziane), że powinno się podcierać "od przodu ku tyłowi. Rozumiem, że dotyczy to podcierania po oddaniu stolca, prawda? Jeśli zastosowałaby się do tego kobieta, podcierając się po oddaniu moczu, to przecież bakterie z okolic cewki moczowej mogłyby się dostać do pochwy, prawda? Czyli w tym przypadku podcieranie w drugim kierunku? Czy tez zupełnie inaczej to powinno wyglądać?
Mam też pytanie odnośnie bólu w piersiach. Jestem matką karmiącą. Od ok. 12 tyg. po porodzie zaczęłam odczuwać podczas karmienia uczucie jakby bolesnej nitki w środku piersi, podczas wypływania mleka. Czy coś mogę z tym zrobić, jakoś złagodzić ten ból? Czy to normalne czy powinnam zareagować jakoś, żeby to nie występowało?
Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy dobrze to rozumuję. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Badanie ogólne moczu dostarcza wielu cennych informacji, choć nierzadko jest niedoceniane. Na ciężar właściwy moczu wpływa wiele zmiennych, jednak najczęściej zbyt niska jego wartość jest wynikiem diety i nawodnienia organizmu - wystarczy spożycie wody przed oddaniem moczu lub w nocy, aby ciężar właściwy obniżył się w wyniku rozcieńczenia. Należy wtedy powtórzyć badanie po całonocnej przerwie w przyjmowaniu płynów, a w przypadku powtarzających się niskich wartości rozszerzyć diagnostykę o badania czynnościowe nerek.
Leukocyty w niewielkiej ilości mogą występować w moczu i jest to fizjologia, gdy leukocyturii towarzyszą objawy ogólne i obecność bakterii w moczu świadczy to o infekcji układu moczowego. Podobnie w przypadku wymazu z pochwy.
Przedstawiony przez Panią opis utrzymania higieny okolicy krocza jest poprawny.
Ból w piersi, który Pani opisała powinien być oceniony przez lekarza pod kątem możliwego zapalenia lub zastoju w przewodzie mlekowym. Po wykluczeniu tych stanów, powinny pomóc ciepłe okłady przed karmieniem i zimne po zakończeniu karmienia oraz odpowiednie przystawanie dziecka do Piersi - w tej kwestii pomóc może także doradca laktacyjny. Zabronione jest silne masowanie piersi, co grozi uszkodzeniem przewodów mlekowych.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w karmieniu piersią.

Witam, u zdrowej osoby ciężar właściwy moczu waha się w zakresie ok. 1,005-1,035. Ciężar właściwy moczu pochodzącego z pierwszej rannej mikcji zwykle jest większy niż 1,023. U zdrowych osób ciężar właściwy rannego moczu jest <1,023, jeżeli przyjmowały płyny w ciągu kilku godzin przed oddaniem moczu na badanie.

Stale mały ciężar właściwy moczu stwierdza się w:

- chorobach nerek prowadzących do upośledzenia zagęszczania moczu, np. niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, moczówka nerkowa
- niedoborze hormonu wazopresyny (moczówka prosta).
Picie w nocy lub spożywanie pokarmów, zwłaszcza o dużej zawartości wody (np. owoce), prowadzi do rozcieńczenia moczu (mały ciężar właściwy).

Aby ocenić, czy mamy do czynienia z chorobą nerek, należy wykonać kilka badań:

ogólne badanie moczu z rannej mikcji (po całonocnej przerwie w przyjmowaniu płynów)
oznaczenie w surowicy krwi stężenia kreatyniny z oszacowaniem przesączania kłębuszkowego (eGFR)
badanie USG układu moczowego.
Jeśli chodzi o obecność leukocytów w moczu to w przypadku >5wpw świadczy o występowaniu stanu zapalnego.
Podobnie jeśli chodzi o wymaz z pochwy.- świadczy o stanie zapalnym, ale obecność leukocytów może być spowodowana stanem zapalnym wywołanym innym czynnikiem etiologicznym niż wykrywalny w wymazie.
Jeśli chodzi o podcieranie to zawsze z zasadą "od przodu do tyłu". Po oddaniu moczu, który jest jałowy, idąc w kierunku pochwy, która nie jest jałowa, nic się nie stanie. Wręcz przeciwnie mocz ma pozytywne działanie - stad zalecenia, ze po stosunku powinna się oddać mocz.
Jesli chodzi o piersi, to podczas karmienia mogą występować takie "ukłucia", najważniejsze jest, zeby nie dochodziło do zalegania pokarmu w piersiach. Prosze wówczas stosować odciąganie pokarmu lub masowanie piersi. Jeśli dodatkowo wystąpi obrzęk lub zaczerwienienie należy skontaktować się z lekarzem.
Pozdrawiam
Witam,
Jeśli chodzi o wynik moczu obecność leukocytów świadczy o infekcji, w posiewie z pochwy obecność leukocytów nie ma większego znaczenia gdy nie ma obecnych chorobotwórczych bakterii. Jeśli chodzi o drugą część pytania zasada jest taka by w trakcie czynności higienicznych nie dopuścić do zanieczyszczenia pochwy bakteriami kałowymi. Konieczne jest w Pani wypadku niezwłoczne wykonanie USG piersi.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Jednokrotny wynik obniżonego ciężaru moczu nie świadczy o niczym. Stale mały ciężar właściwy moczu stwierdza się w chorobach nerek prowadzących do upośledzenia zagęszczania moczu, np. niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, moczówka nerkowa, niedoborze hormonu wazopresyny (moczówka prosta).
Leukocyty w moczu lub pochwie mogą świadczyć o stanie zapalnym. Po oddaniu stolca każda kobieta powinna pamiętać, aby podcierać się od przodu do tyłu, a nie na odwrót. Bakterie z odbytu także mogą wywołać infekcje pochwy.
Ból piersi można złagodzić ciepłymi oraz zimnymi okładami. W przypadku narastania objawów warto skontaktować się z położną środowiskową.