Ile trzeba czekać na działanie leku antydepresyjnego?

3 odpowiedzi
Witam. Psychiatra wypisała mi ostatnio lek Andepin, bo mam lekką depresję i stany lękowe. W piątek minie 2 tyg jak go biorę, ale nie czuje się po nim najlepiej, czuje się tak jakby objawy się nasiliły. Lekarka powiedziała, że zaczyna on działać dopiero po 2 tygodniach. Czy te objawy miną?
Witam,
pytanie dotyczy leku, który ma działanie przeciwdepresyjne (należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny – leków oznaczanych w skrócie jako SSRI). W dużym uproszczeniu oddziałuje on na przekaźnictwo neurochemiczne w mózgu, stymuluje zależne od serotoniny komórki nerwowe. Działanie antydepresantów rzeczywiście bywa odczuwalne już po około 2 tygodniach (m.in. poprawa nastroju, ustąpienie zaburzeń lękowych). W każdym przypadku lek należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarza. Proszę pamiętać, że organizm każdego pacjenta może inaczej reagować na podawane leki. Dlatego warto uważnie obserwować swoje reakcje. W przypadku utrzymywania się niepokojących objawów polecam konsultację u lekarza, który lek wypisał. Dodatkowo proponuję skorzystać z profesjonalnego wsparcia psychologa (spotkania o charakterze terapeutycznym pomogą uporać się z problemami, przejść przez trudny okres w życiu, poradzić sobie ze stresem, stawiać czoło lękom i smutkom). Serdecznie zapraszam do kontaktu. Maciej Krzymowski – psycholog.

Witam.
Niestety nie umiem odpowiedzieć na Pani/Pana pytanie - proszę je skierować do lekarzy psychiatrów ewentualnie psychologów klinicznych zajmujących się terapią depresji.
Pozdrawiam.
Agata Polańska-Krzos
Leczenie przeciwdepresyjne działa po 2 do 4 tygodni od włączenia leków.