Posiadam elastopatie oraz najprawdopodobniej zwyrodnienia w stawach kolanowych jaki zakres ruchów jest mi dozwolony a jaki zakazany czy jazda rowerem jakieś podskoki I tego typu rzeczy są dla mnie dozwolone i czy wyczynowe uprawianie sportów walki jest dla mnie? ?
 Dominika Woźniak
Dominika Woźniak
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Gdańsk
Nie ma możliwości w krótkim opisie zawrzeć wszystkiego co jest możliwe, co nie, czego unikać a co możliwe. Bez zobaczenia pacjenta i ocenienia stanu funkcjonalnego mogę tylko napisać to co merytorycznie jest poprawne a nie o to chodzi bo dla jednego zakazane dla drugiego będzie względnie dozwolone.

Dzień dobry, jeśli chodzi o zakres ruchu - ciężko powiedzieć, trzeba by zbadać stabilność stawów. Co do sportów walki - tu bym był ostrożny, ponieważ zwiększone jest ryzyko kontuzji. Zapraszam na konsultację rehabilitacjasmigielski.pl. Pozdrawiam.

Proponuję pracę w kierunku większej stabilności poprawę czucia głebokiego ,można się wpomagać kinesiotapingiem podczas dynamicznej aktywności ruchowej.Pozdrawiam

mgr Piotr Barczyk
mgr Piotr Barczyk
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Tychy
Witam.
Myślę, że tutaj pytanie będzie trzeba skierować raczej do lekarza kierującego leczeniem, dużo zależy od tego jak dalece zaawansowana jest choroba. Dobrze by było aby razem z lekarzem współpracował fizjoterapeuta. Każdy przypadek jest indywidualny i warto konsultować osobiście takie rzeczy.
Pozdrawiam

 Marcin Bacia
Marcin Bacia
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Warszawa
Tego typu przypadłość wymaga oceny funkcjonalnej na podstawie, której można planować usprawnianie. Proszę zgłosić się do fizjoterapeuty w celu wykonania wspomnianych testów i ustalenia programu usprawniania.
Pozdrawiam,

 Jakub Sęk
Jakub Sęk
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Cieszyn
Witam, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie fizjoterapeuty i podanie ocenie stanu stw kol. Ponieważ ciężko cokolwiek stwierdzić nie widząc pacjenta. Sucha wiedza akademicka to jedno a funkcja to drugie.
Pozdrawiam

mgr Kamil Kępa
mgr Kamil Kępa
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Kraków
Dzień dobry. Bardzo ważne w Pana/Pani przypadku będzie zadbanie o funkcjonowanie stawów (również kolanowych) - w prawidłowej osi! To zabezpiecza stawy przed uszkodzeniami, również więzadłowymi. Prawidłowa oś dla kończyny dolnej - to taka gdy kolec biodrowy przedni górny, linia przechodząca przez środek rzepki oraz drugą kość śródstopia - są w jednej linii. Ważne, żeby znalazł Pan/Pani terapeutę, który najpierw Pana/Panią zbada pod kątem mobilności w stawach - i określi jak wygląda sytuacja obecnie. Następnie dobrze byłoby popracować nad dobrą osiowością nie tylko w statyce, ale również w dynamice! Odnośnie wyczynowego uprawiania sportów walki - wydaje się być to nieco utrudnione - ale to powinien Pan/Pani wspólnie ustalić z lekarzem prowadzącym i fizjoterapeutą, którzy Pana/Panią badali i znają stan faktyczny układu ruchu.
Pozdrawiam!

mgr Iwona Chorążewska
mgr Iwona Chorążewska
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Wrocław
Dzień dobry , specjalizuję się w rehabilitacji wcześniaków i małych dzieci . Polecam aby skontaktować się z fizjoterapeutą pracującym z osobami dorosłymi . Pozdrawiam, Iwona Chorążewska

mgr Marta Adamczyk
mgr Marta Adamczyk
Fizjoterapeuta
Zielona Góra
Zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych, wynikające z zaburzeń w obrębie zarówno kości, jak i tkanek miękkich, wymagają od Pacjentów dążenia i/lub utrzymywania jak najlepszych zakresów ruchów. Same zalecenia okresowo dotyczące uprawiania wyczynowego sportu czy określonych pozycji i zakresów ruchu zależą od wielu innych dysfunkcji, które towarzyszą dolegliwościom Pacjentów.
Dobrze prowadzona terapia i trening pozwalają w większości przypadków na powrót, mimo zwyrodnień do wyczynowego uprawiania sportu (oczywiście po uprzednim przygotowaniu fizjoterapeutycznym, jak również bieżących wizytach kontrolnych).

 Mateusz Idzikowski
Mateusz Idzikowski
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam,
Ciężko określić tego typu rzeczy przez internet nie widząc pacjenta. Najogólniej rzecz ujmując - zakresy dozwolone to wszystkie te, które nie sprawiają żadnych dolegliwości bólowych. Jeśli chodzi o elastopatię to trzebaby zweryfikować, czy w związku z tym jest obecna niestabilności stawowa, na pewno trzeba uważać przy nadmiernym rozciąganiu. Jeśli już to polecałbym rolowanie na wałku i wszelkie prace mające na celu rozluźniać powięź. Po dokładne szczegółu trzeba udać się do fizjoterapeuty, który oceni i zdiagnozuje na bieżąco Pana organizm.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski

mgr Łukasz Stroiński
mgr Łukasz Stroiński
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Dąbrowa Górnicza
Przede wszystkim najrozsądniej jest sugerować się tym czy jakaś aktywność powoduje dyskomfort bądź ból, który może pojawiać się w trakcie przekraczania fizjologicznego zakresu ruchomości stawów, bądź przeciążania struktur stawowych.
Jeżeli mówimy o zmianach w morfologii i faktycznym zwiększeniem np. elastazy we krwi to bardziej rygorystycznie należało by podejść do podejmowania takiej aktywności jak sporty walki, w których prawdopodobieństwo przekroczenia fizjologicznych zakresów ruchomości i uszkodzenia tkanek jest dużo większe niż w przypadku sportów bezkontaktowych. Ogólnie przy hipermobilności stawowej należy wyćwiczyć tzw. kontrolę motoryczną i stabilizację, aby optymalnie działające mięśnie były w stanie jak najskuteczniej chronić stawy przed wykraczaniem poza bezpieczne zakresy ruchomości. Należy unikać nadmiernego koślawienia oraz przeprostowywania stawów kolanowych. Jazda na rowerze jak i większość aktywności nie powinna stanowić problemu pod warunkiem, że staw kolanowy pracuje w prawidłowej osi.
Prosiłbym jednak o potraktowanie tej wypowiedzi ogólnikowo, ponieważ przypadek każdego pacjenta jest inny i bez rzetelnego zbadania i sprawdzenia w jaki sposób funkcjonuje ciało i jakie ma deficyty funkcjonalne czy ograniczenia, nie można jednoznacznie określić co w jego przypadku jest dozwolone a co nie.

mgr Marcin Ciesielski
mgr Marcin Ciesielski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Pruszków
Szanowna/y Pani/e,
Elastopatia to choroba dziedziczna objawiająca się między innymi wiotkością stawów. W związku z tym należy unikać rozciągania mięśni oraz sportów wykorzystujących duże zakresy ruchów w stawach takich jak gimnastyka artystyczna czy akrobatyka.
Natomiast choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych to "normalne" zużycie aparatu ruchu i większości sytuacji nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania ruchów a wręcz przeciwnie aby zahamować jej rozwój zalecane jest uprawianie aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu jak na przykład spacery, jazda na rowerze, pływanie itp.
Jeśli chodzi o sporty walki to ogólnie wiadomo o ich wysokiej kontuzyjności, dlatego każdy podejmuje ich uprawianie na własne ryzyko.

Pozostaje do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl

mgr Mateusz Szelągowski
mgr Mateusz Szelągowski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Warszawa
Witam serdecznie,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą. Jeśli chodzi o zmiany zwyrodnieniowe to nie ma bezpośrednich przeciwwskazań do wykonywania jakichkolwiek czynności bezbolesnych. Proszę unikać pozycji bólowych natomiast trzeba pracować nad prawidłową ruchomością w stawach.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: Konsultacja - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

mgr Magdalena Szelągowska
mgr Magdalena Szelągowska
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Witam
Czy ustalono stopień występowania chorób? Do 90 stopnia zgięcia w kolanie jest wskazane wykonywanie wszystkich czynności także rowerem. Proszę ograniczać krańcowe zakresy ruchu. Stawy kolanowe są obciążone większym ryzykiem urazów dlatego też odpuściłabym wyczynowe uprawianie sportów walki i uważnie wykonywała podskoki.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.