Dzień dobry. W dzieciństwie byłam wykorzystywana seksualnie przez kilka lat, obecnie śnią mi się te

2 odpowiedzi
W dzieciństwie byłam wykorzystywana seksualnie przez kilka lat, obecnie śnią mi się te zdarzenia, kilkukrotnie sprawdzam pewne czynności co mnie denerwuje, prawie codziennie przypomina mi się co on mi robił, itp. Chciałbym pójść do psychologa jednak nie wiem jak wybrać kogoś kto naprawdę mi pomoże. Jak wygląda takie leczenie? Czy będę musiała mówić komuś szczegółowo o tym co było?
Droga Pani,
tak przykre wydarzenia mogą powodować np. zespół stresu pourazowego i - wydaje mi się - warto znaleźć psychologa, który zajmuje się PTSD. Przy wyborze specjalisty może też Pani brać pod uwagę płeć psychologa, czy wiek. A co do szczegółów tych wydarzeń: będą Państwo pracowali razem, razem zdecydują Państwo o formie tej pracy, jednak o tym, jak bardzo szczegółowo będzie Pani poruszała tamte wydarzenia zdecyduje Pani. Prawdopodobnie z czasem będzie Pani w stanie otwierać się coraz bardziej. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog

Witam,
wyobrażam sobie, że jest to ogromnie męczące i przerażające, czego Pani doświadcza... Zachęcam do udania się do psychologa-psychoterapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym lub EMDR, gdzie skuteczność leczenia PTSD jest wysoka. W ramach terapii konfrontacja z wydarzeniami z przeszłości jest istotnym elementem w procesie zdrowienia. Im bardziej ucieka się od nieprzyjemnych myśli i emocji, im bardziej się z nimi walczy, tym bardziej natarczywe się stają. Takie wydarzenia wymagają "obrobienia", tzn. odpamiętania, ułożenia, skonfrontowania się z nimi także emocjonalnie, aż przyjdzie taki czas, że te obrazy, koszmary, myśli, emocje i reakcje z ciała nie będą już tak intensywne, natarczywe. Tego Pani życzę. Pozdrawiam, Karolina Saternus