Dzień dobry, w badaniach wyszła mi dodatnia próba teżyczkowa ( EMG), ale robiłam również badania krw

1 odpowiedzi
Dzień dobry, w badaniach wyszła mi dodatnia próba teżyczkowa ( EMG), ale robiłam również badania krwi hormonów tarczycy, przytarczyc, magnez, wapń, potas i wszystko wyszło prawidłowo. Co mogą oznaczać takie wyniki? Od ok 5 miejscu mam problem z bólami kończyn i drżeniem różnych części ciała oraz czuję zmęczenie.
Szanowna Pani, drżenie różnych części ciała wraz z dodatnim wynikiem próby tężyczkowej EMG wystarczają do rozpoznania u Pani tężyczki. Prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych krwi nie wykluczają tężyczki, zwłaszcza utajonej. Zmiany poziomu różnych elektrolitów we krwi przebiegają bardzo szybko i wahają się w zależności nawet od rytmu oddechowego w ciągu jednego dnia. Chcąc potwierdzić badaniem krwi tężyczkę należy parokrotnie skontrolować poziom wapnia zjonizowanego, który w napadzie tężyczki z reguły ulega obniżeniu. Celowa jest w tym stanie suplementacja wapnia i magnezu, stosowanie leku uspokajającego oraz psychoterapia, ewentualnie ćwiczenia oddechowe pod nadzorem specjalisty w zakresie tej formy leczenia i rehabilitacji. Uczucie zmęczenia może towarzyszyć tężyczce. Korzystnie na eliminację zaburzeń tężyczkowych wpływają dyscypliny sportowe regulujące rytm oddechowy, zwłaszcza pływanie. Tężyczkę z reguły udaje się opanować. Najbardziej dramatyczne napady tężyczki wiążą się z ostrą zasadowicą krwi i wymagają szybkiego jej zakwaszenia , niekiedy poprzez spektakularny wpływ na oddech chorego, który można przeprowadzić w Izbie Przyjęć/SOR w szpitalu. Objawem silnego napadu tężyczki są kurcze mięśni kończyn ( tzw. "ręka położnika"), często bolesne oraz silny lęk, a przede wszystkim - nadmierna wentylacja.