Dzień dobry, tydzień temu dostałem objawów zaburzeń lękowych, z którymi miałem już styczność w swoi

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
tydzień temu dostałem objawów zaburzeń lękowych, z którymi miałem już styczność w swoim życiu. Zapisałem się do lekarza psychiatry i został mi przepisany escitalopram (escitil). Biorę go już 3 dzień, tylko od wczoraj objawy lękowe właściwie całkowicie przeszły. Czuję się obecnie w pełni dobrze, lek nie mógł tak szybko zadziałać, toteż mogę rozumieć że epizod zaburzeń lękowych może samoistnie przejść? Chodzi mi o sam epizod, bo rozumiem, że do pełni wyleczenia nerwicy potrzebna jest psychoterapia i oswojenie z lękiem. Czy jeżeli same objawy przeszły to czy mogę przerwać zażywanie leku, jeżeli zażywam go dopiero 3 dzień i to w dawce 5mg? Czy pomimo braku objawów nerwicy powinienem go mimo wszystko zażywać dalej?
Leczenie farmakologiczne powinno być kontynuowane. To że czuje się Pan lepiej to zasługa dobrze dobranego leczenia. Jeśli zdecyduje się Pan na odstawienie leków warto się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Obawiam się że przyczyna problemów leży gdzieś głębiej, więc warto skonsultować się z psychologiem/ psychoterapeutą aby omówić aktualna sytuację i rozwiać ewentualne wątpliwości. Pozdrawiam

Dzień dobry,
Każdą zmianę w farmakoterapii należy przeprowadzać po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Nawet jeżeli wystąpiła u Pana poprawa - co rozumiem jako ustąpienie objawów lękowych, leków nie należy odstawiać na własną rękę- nawet jeżeli są zażywane "tylko" trzy dni.
Życzę powodzenia,
Anna Schulz
Leki mają to do siebie, że u każdego pacjenta ich wchłanianie się oraz okres pełnego działania są różne. Przy zaburzeniach lękowych różnice w działaniu leków mogą być drastycznie różne dla każdego pacjenta. Być może w Pana przypadku nastąpiła również czasowa remisja epizodu lękowego, która nałożyła się na działanie leków.
Tak czy inaczej proszę nie przerywać leczenia, tylko skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.