Dzień dobry, Proszę o wyjaśnienie (również wskazanie źródeł) czym jest "interwencja kryzysowa"? Cz

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
Proszę o wyjaśnienie (również wskazanie źródeł) czym jest "interwencja kryzysowa"?
Czym różni się np. od porady psychologicznej, psychoterapii, konsultacji psychiatrycznej? Kiedy warto / należy z niej skorzystać? Jakie uprawnienia powinien mieć specjalista jej udzielający? Jakie są podstawowe zasady i reguły jej udzielania? (aby np. móc ocenić czy faktycznie otrzymujemy interwencję kryzysową czy jakąś inną formę wsparcia)
Dziękuję :)
Dzień dobry,
Interwencja kryzysowa to różne formy pomocy psychologicznej, medycznej, socjalnej, prawnej, które mają na celu przywrócenie równowagi psychicznej po krytycznym wydarzeniu życiowym.
Wówczas pomoc psychologiczna ma formę krótkoterminową - obejmuje od jednego do kilkunastu spotkań, których czas trwania zależy od potrzeb klienta. Stanowi tzw. pierwszą pomoc emocjonalną i obejmuje działania mające na celu przywrócenie stanu równowagi u osób, rodzin lub grup w kryzysie. W trakcie pracy koncentrujemy się na problemie wywołującym kryzys, poszukujemy wspólnie zasobów własnych klienta, skupiamy na formach radzenia sobie z sytuacją, emocjach i dążymy do powrotu do równowagi psychicznej. Celem interwencji kryzysowej jest przeciwdziałanie sytuacji, w której kryzys staje się stanem chronicznym powodującym dalsze cierpienie i dezorganizację życia.
Dobrze, jeśli specjalista udzielający pomocy ma ukończone studia podyplomowe w zakresie interwencji kryzysowej.
Można sięgnąć po literaturę polskich badaczy, którzy zajmują się tym zagadnieniem : Dorota Kubacka-Jasiecka, Barbara Pilecka, Wanda Badura-Madej, Irena Heszen-Niejodek.
Pozdrawiam serdecznie