Dzień dobry, profesjonalnie trenuję sprint. Około tydzień temu zaczęłam czuć lekki ból prawej stopy,

2 odpowiedzi
Dzień dobry, profesjonalnie trenuję sprint. Około tydzień temu zaczęłam czuć lekki ból prawej stopy, 4 dni temu się strasznie nasilił. Przeszkadza mi przy chodzeniu, jednak nie przy bieganiu, dopiero po paru przebieszkach ból się pojawia i następnie wzrasta. Ból odczuwam pod kostką od wewnętrznej strony, miałam robione igłowanie w najbardziej bolącym punkcie i ból niemal całkowicie zniknął, ale na 10min… już po godzinie był taki sam jak wcześniej. Aktualnie mam wrażenie, że kontuzja się pogłębiła, ból zaczęłam odczuwać również na zewnętrznej stronie grzbietu stopy, gdy sprowadzam stopę do środka. Ból zaczął mi również promieniować do rozcięgna oraz dookoła pięty. Zauważyłam, że po rolowaniu i rozciągnięciu łydki, ból ustaje, niestety trwa to około 5 sekund. Najczęściej boli mnie przy silnych uderzeniach stopy o podłogę i gdy dłużej stoję na tej nodze i ją podniosę. W czym może być problem?
Z powyższego opisu trudno postawić jednoznaczną diagnozę. W mojej ocenie nie obejdzie się bez wizyty u ortopedy lub dobrego fizjoterapeuty. Szczególnie zważając na fakt, że trenuje Pani profesjonalnie sport, nie ma co ryzykować porad online.

Dzień dobry. Niestety diagnostyka takiego problemu nie jest łatwa - szczególnie jeżeli te profesjonalne trenowanie trwa już od dłuższego czasu.
Możemy tu mieć do czynienia nawet z lekką wadą lub dysfunkcją stawu skokowego, które na skutek przewlekłego przeciążania zwyczajnie poddały się w ryzach swojej struktury. Korzystano z pomocy doraźnej i szybkiej terapii i autoterapii, jeżeli to nie przyniosło długofalowego skutku, to należy poddać analizie wydolność układu mięśniowego, więzadłowego i stawowego. Następnie ocenić i przeanalizować sam bieg i funkcjonalność stawu skokowego i stawów stopy w dynamice i obciążeniu.
Polecam nie ignorować problemu, ponieważ szczególnie przy intensywnych treningach ignorowanie może doprowadzić prędzej czy później do kontuzji, nie wykluczając z nich złamania zmęczeniowego. Polecam poszukać terapeutów współpracujących z profesjonalnymi biegaczami i działających wielopłaszczyznowo, w tym i z ortezami, ponieważ nie da się wykluczyć konieczności wkładkowania.
Pozdrawiam i powodzenia