Dzień dobry, po przebytym Covidzie ok 3 miesiące temu pojawiło się u mnie ciągłe odbijanie, które na

2 odpowiedzi
Dzień dobry, po przebytym Covidzie ok 3 miesiące temu pojawiło się u mnie ciągłe odbijanie, które następuje nawet po łyku wody, są to taki dziwne skurcze i mocne odbijania. Nie wspomnę o spożywaniu posiłku. Na badaniu gastroskopia nie widać żadnych zmian, którą wykonałem prywatnie. Jak sobie poradzić? Objawy nie mijają, pojawiają się podrażnienia gardła przez setki odbić w ciągu dnia. Dziękuję z góry za pomoc.
Dzień dobry! Rozumiem, że odczuwasz duży dyskomfort związany z ciągłym odbijaniem, które występuje u Ciebie od czasu przebycia COVID-19. Zdiagnozowanie przyczyn tego stanu jest ważne, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ponieważ wynik gastroskopii był negatywny, może warto rozważyć skonsultowanie się z gastroenterologiem lub laryngologiem w celu dokładniejszego zbadania objawów. Możliwe, że przyczyna problemu leży w innej okolicy niż żołądek, np. w przełyku, gardle, czy też w obrębie mięśni zwieracza przełyku.

Dodatkowo, istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc złagodzić odbijanie, takie jak:

jedzenie mniejszych porcji posiłków, ale częściej w ciągu dnia,
powolne jedzenie i dokładne żucie jedzenia,
unikanie gazowanych napojów i produktów spożywczych, które mogą powodować wzdęcia,
unikanie gumy do żucia i słodyczy,
unikanie noszenia zbyt ciasnych ubrań, zwłaszcza w okolicy talii,
unikanie leżenia na wznak na krótko po jedzeniu.
W każdym przypadku ważne jest, abyś skonsultował swoje objawy z lekarzem, ponieważ odbijanie może być objawem poważniejszej choroby.

Dzień dobry, na pewno zachęcam do dalszego drążenia tematu u lekarza (gastrolog), by znaleźć przyczynę dolegliwości. Jednocześnie wskazane byłoby wprowadzenie diety (o dość długiej nazwie) "łatwostrawnej z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego", która która zakłada pewne zmiany żywieniowe oraz modyfikacje stylu życia. Pozdrawiam.