Dzień dobry, po krótce opiszę: W sierpniu dostałam silnego bólu prawej strony twarzy, podejrzenie

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
po krótce opiszę:
W sierpniu dostałam silnego bólu prawej strony twarzy, podejrzenie padło na zęba lub ucho. Ponieważ byłam poza granicami, lekarz ubezpieczalni przepisał antybiotyk. Pojechałam jeszcze tam do dentysty, który nic nie stwierdził, ale też zalecił antybiotyk. Po antybiotyku przeszło. Ponieważ czułam pulsowanie w zębie 6 poszłam po powrocie do dentysty. Rtg nic nie wykazało. Ząb nie bolał i przestał pulsować po jakimś czasie. Po miesiącu od tych wydarzeń koło tego zęba zrobił się niewielki ropień, sam pęka wylatuje ropa. Ponownie do dentysty (innego), zalecenie zdjęcia i kamienia po wyleczeniu. Nałożył antybiotyk ( po tym jeden dzień poprawa). I tak Dentosept A, sachol, szałwia i niestety nadal leci ropa, bez bólu. Powtórzone zdjęcie rtg nic nie wykazało. Wszystkie zęby w stanie idealnym. Zęby mnie nie bolą, nie mam w innym miejscu zaczerwienienia dziąseł. Pytanie:
1.Czy wziąć antybiotyk ?
2. Czy może to jakaś bakteria?
3. Czy po usunięciu kamienia może to minąć ( kamienia nie mam za wiele)?
Dzień dobry. Przedstawione przez Panią objawy wskazują na prawdopodobne przewlekłe ropne zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, jednak bez dokładnego badania przez stomatologa ciężko postawić jednoznaczną diagnozę. Tego typu zmiany, zwłaszcza przy zębach trzonowych, mogą początkowo nie być widoczne na dwuwymiarowym zdjęciu RTG stąd zalecałbym prześwietlenie 3d (badanie CBCT) połączone z ponownym badaniem podejrzanego zęba i zębów sąsiednich. W przypadku potwierdzenia diagnozy konieczne będzie leczenie endodontyczne (kanałowe).