Dzień dobry, od prawie dwóch miesięcy towarzyszy mi coraz silniejszy ból pleców, który promieniuje d

1 odpowiedzi
Dzień dobry, od prawie dwóch miesięcy towarzyszy mi coraz silniejszy ból pleców, który promieniuje do posladka i łydki. Momentami czuje, jakby ktoś przypalal mi lydke gorącym prętem. Najsilniejszy ból odczuwam właśnie w lydce i posladku. Lekarz przepisał mi najpierw lek dicloduo oraz tolperis. Niestety po dwóch tygodniach leczenia, ból nie ustąpił. Na kolejnej wizycie zapisał mi rantudil. Po kolejnym tygodniu nadal brak poprawy. Zostałam skierowana na rtg całego kręgosłupa. Rtg wykazało przebyta chorobę scheuermanna, nierówne płytki graniczne trzonow dolnego odcinka kręgosłupa, nieznaczna prawostronna skolioze, nieznaczne zwężenie przestrzeni miedzykregowej L4-L5 oraz w większym stopniu L5-S1. Do tego rotacja kręgów w osi długiej. Ponadto fizjologiczna lordoza. Dalej - zwężenie przestrzeni C2-C3 oraz w tylnym odcinku C7-th1 oraz zniesione fizjologiczna lordoza. W czwartek jestem umówiona prywatnie do neurologa. Dopiero pod koniec maja do kregarza. Ból jest coraz silniejszy. Wróciłam do pracy na kilka dni i ból się coraz bardziej nasila, uniemożliwiając mi normalne funkcjonowanie. Momentami nie jestem w stanie stać. Po dniu w pracy siedzenie i leżenie również nie przynosi ulgi. Proszę o poradę, ponieważ jestem już na skraju załamania. Ból towarzyszy mi niemalże cały czas. Boję się, że kolejny lekarz przepisze mi tabletki, które nie pomagają i odeślę mnie z kwitkiem...
Ze względu na wykazaną w RTG obecność zmian w kręgosłupie od odcinka szyjnego, poprzez piersiowy do lędźwiowo-krzyżowego na podłożu przebytej choroby Scheuermanna bardzo wskazana jest jutrzejsza konsultacja neurologiczna, natomiast całkowicie przeciwwskazane są jakiekolwiek zabiegi kręgarskie. Konsultujący Panią neurolog zaleci zapewne właściwe postępowanie rehabilitacyjne z wykorzystaniem masaży, fizykoterapii i odpowiednich ćwiczeń. Jednocześnie specjalista neurolog będzie mógł skorygować stosowane dotąd nieskuteczne wspomaganie farmakologiczne. Może się okazać, że krótkotrwale zastosuje u Pani tzw. niesteroidowy lek przeciwzapalny w injekcjach domięśniowych z zestawem witamin ( witaminy B1, B6, B12 oraz kwas alfaliponowy ), ewentualnie zastosuje lek opioidowy lub sterydoterapię i zamieni nieskuteczny lek obniżający napięcie mięśni na inny preparat z tej grupy. Na czas intensywniejszego leczenia i rehabilitacji przysługiwać Pani będzie orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy, a w ramach relacji wobec ZUS warto jednocześnie wystąpić o tzw. wczesną prewencję rentową, która umożliwia stacjonarną rehabilitację w ramach świadczeń z NFZ. Uporczywość Pani dolegliwości skłania do rozważenia wykonania badania MR odcinka lędźwiowo - krzyżowego kręgosłupa, gdyż o ile skutki choroby Scheuermanna można ocenić w RTG, to głębsze przyczyny Pani rwy kulszowej można poszukiwać jedynie tą metodą diagnostyczną.