Dzień dobry, od miesiąca mam narośl w obrębie kości gnykowej na środku, miałam robione usg, które w

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
od miesiąca mam narośl w obrębie kości gnykowej na środku, miałam robione usg, które wykazało zmianę z niewielkim unaczynieniem o wym. 13x15, mam wyniki tomorafi komputerowej:
na wysokości kości gnykowej widoczny jest ektopowo położony niewielki fragment miąższu o śr. ok. 5 mm i w tej lokalizacji widoczna zmiana płynowa o wym. ok 15x14 mm odpowiadająca torbieli przewodu tarczowo- językowego.
Czy mogę być spokojna, że to nie nowotwór? czy trzeba zrobić biopsję?
Czy tą torbiel usuwa się operacyjnie, czy są inne metody leczenia?
Oczywiście jestem zapisana do laryngologa na omówienie wyniku, lecz dopiero za 3 tygodnie, chciałabym być spokojna do tego czasu.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Torbiel środkowa szyi i ektopia tarczycy to związane ze sobą wady rozwojowe, tzn. zmiany, które ma się od urodzenia. Jeżeli nie ma cech zakażenia torbieli (ból, zaczerwienienie, gorączka), to przez 3 tyg nic nie powinno się stać. W większości przypadków rzeczywiście wykonuje się biopsję, żeby potwierdzić rozpoznanie. Leczenie chirurgiczne to sprawa do przedyskutowania z lekarzem na wizycie. Pozdrawiam