Dzień dobry, od lutego leczę się na depresję, ostatnio podjęliśmy jednak z moim terapeutą decyzję o

2 odpowiedzi
Dzień dobry, od lutego leczę się na depresję, ostatnio podjęliśmy jednak z moim terapeutą decyzję o zakończeniu terapii. Nie uważam, aby była to zła decyzja, od pewnego czasu utrzymywała się u mnie stabilizacja nastroju. Pozostało jednak zmęczenie. Wydaję mi się, że jest to raczej zmęczenie psychiczne, nie przemęczam się fizycznie i w miarę możliwości dbam o zbilansowaną dietę. Towarzyszy mi przy tym ogromne znudzenie. Nie mam ochoty na wykonywanie jakiejkolwiek czynności, a leżenie w łóżku także nie przynosi żadnych efektów. Kiedy próbuję się za coś zabrać, szybko się do tego zniechęcam i widzę jedynie negatywne aspekty. Szczególnie nasila się to podczas weekendowych przyjazdów do domu rodzinnego, studiuję w innym mieście i na codzień mieszkam w akademiku, mam tutaj także problemy z utrzymaniem higieny. W akademiku czuję się jakbym automatycznie wykonywała czynności, które muszę zrobić. Czy może to mieć związek z moją depresją? Jest to moja pierwsza wyprowadzka w życiu, czy to tutaj powinnam doszukiwać się przyczyn takiego stanu? Co mogę zrobić w obecnej sytuacji? Każdy dzień wydaje się być bardziej męczący od poprzedniego.
Droga Autorko, oprócz wyleczenia symptomów depresyjnych, warto zadbać także o rozwój swoich zasobów tak, aby nie tylko móc samodzielnie radzić sobie ze zmianami nastrojów i objawami depresyjnymi, ale także żyć w pełni swoich możliwości rozwojowych. Bardzo możliwe, że na Twój obecny stan może mieć wpływ niedawna przeprowadzka i zmiana trybu życia, ale możliwe również, że to kwestia potrzeby dalszego wsparcia zmierzającego właśnie w kierunku rozwoju motywacji, nauki efektywnego odpoczynku, poszukiwania obszarów przyjemności i satysfakcji etc. Warto dać sobie czas na obserwacje i w razie potrzeby skonsultować tę kwestię jeszcze raz z terapeutą prowadzącym. Serdecznie pozdrawiam, Katarzyna Sekuła

Bardzo możliwe, że nie wszystkie obszary problemowe zostały uwzględnione w planie terapii. Ważne jakie Cele terapeutyczne zostały wyznaczone na początku terapii i czy wszystkie udało się zrealizować. Może tez być tak, że pojawiły się inne aktualne problemy, które podtrzymują objawy depresji. Wówczas warto określić nowe obszary do pracy. Złagodzenie podstawowych objawów depresji jest bardzo ważne, ale równie istotne jest wypracowanie "narzędzi"/umiejętności do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. (a leżenie w łóżku nie pomaga, bo nie ma prawa pomagać. Ono może jedynie wzmacniać poczucie ospałości i ociężałości). Pozdrawiam serdecznie.