Dzień dobry, od dłuższego czasu rozważam zawód psychologa lub związany z psychologią, jednak niedawn

2 odpowiedzi
Dzień dobry, od dłuższego czasu rozważam zawód psychologa lub związany z psychologią, jednak niedawno ktoś zasugerował, że sama powinnam zacząć chodzić do terapeuty i sprawiło to, że zaczęłam się zastanawiać, czy może się okazać, że mój obecny stan zdrowia psychicznego dyskwalifikuje mnie do pracy w tym zawodzie. Chciałabym więc zapytać, czy - a jeśli tak, to w jaki sposób - mogę sama w jakiś sposób to zweryfikować, to jest upewnić się, że nie mam żadnej choroby psychicznej ani problemów psychicznych/etc., które by mnie dyskwalifikowały (chciałabym podkreślić, że zależy mi jedynie na tym, by mieć pewność, że nic mnie nie dyskwalifikuje do zawodu psychologa)? A jeżeli sama nie jestem w stanie tego zrobić, to w jaki sposób mogę to osiągnąć? Czy powinnam udać się z tym do psychologa?
Jeśli ma Pani wątpliwości i chciałaby się upewnić, to rozmowa z psychologiem jest oczywiście bardzo dobrym pomysłem. Niemniej jednak jeśli jest Pani w stanie podjąć studia i je kontynuować, to nie ma przeciwwskazań do wyboru takiego kierunku studiów. Jeśli chciałaby Pani po studiach psychologicznych zostać psychoterapeutą , to wtedy wymagana jest ukończona terapia własna.

Dzień dobry. Zawsze warto skonsultować swoje wątpliwości z psychologiem, który będzie mógł przeprowadzić wywiad i dać już jakiś obraz sytuacji. Jeśli jednak chodzi o pytanie, to było wielu świetnych psychologów, którzy również mieli zaburzenia na tle psychicznym. Chciałabym tutaj wspomnieć o Barbarze Rosiek, polskiej psycholog, która przeszła przez proces leczenia narkomanii i chorowała na schizofrenię.
Wybierając zawód psychologa tudzież temu pokrewne trzeba mieć przede wszystkim przekonanie, że taka ścieżka będzie nam odpowiadać i mieć do niej chęci. Same studia trwają pięć lat, są więc wymagającym czasowo kierunkiem.