Dzień dobry, moje dolegliwości zaczęły się od omdlenia. Od tamtego czasu zawroty głowy, uczucie omdl

1 odpowiedzi
Dzień dobry, moje dolegliwości zaczęły się od omdlenia. Od tamtego czasu zawroty głowy, uczucie omdlenia, szumy uszne, potyliczne bóle głowy, karku, drętwienie 4 i 5 palca lewej ręki, dodatkowo ból pleców oraz miedzy łopatkami.
Mój wynik reznoansu: wyprostowanie fizjologicznej lordozy z dyskretnym kifotycznym ustawieniem kręgosłupa szyjnego.
Niewielkie uwypuklenie krążka międzykręgowego C4/C5, modelujące worek oponowy.
Drobne zaostrzenia krawędzi trzonów kręgów C4,C5 i C6.
Czy te objawy mogą mieć związek z kręgosłupem szyjnym?
Dolegliwości te istotnie mogą mieć związek ze stanem kręgosłupa szyjnego. Odpowiedzialna za to wydaje się być wada postawy polegająca na kifotycznym ustawieniu kręgosłupa szyjnego, tj. wypukłością krzywizny kręgosłupa skierowaną ku tyłowi z towarzyszącą dyskopatią C4/C5 i spondylozą C4-C6. Opisane w rezonansie zmiany powodują ucisk na korzenie szyjne nerwów i manifestują się drętwieniem w zakresie unerwienia łokciowego 4 i 5 palca lewej ręki oraz promieniowaniem bólu do pleców między łopatki, a także do karku i potylicy. Natomiast zaburzenia świadomości i szumy uszne mogą być skutkiem oddziaływania nabytej wady postawy kręgosłupa szyjnego ( kyfozy ) oraz zmian zwyrodnieniowych ( dyskopatii i spondylozy ) na tętnice kręgowe przebiegające w kręgosłupie szyjnym. W opisanej sytuacji następuje zniekształcenie ścian i przebiegu tych tętnic. Tętnice kręgowe doprowadzają krew do tyłomózgowia i ucha wewnętrznego, a okresowy deficyt dopływu krwi w ich zakresie może powodować szumy uszne, a nawet - incydenty utrat świadomości. Badaniem USG tętnic domózgowych i wewnątrzczaszkowych można wykazać niektóre nieprawidłowości ich struktury i przepływu krwi. W opisanym przypadku warto takie badanie przeprowadzić. Następnie konieczna jest konsultacja neurologiczna w ramach której, po badaniu podmiotowym, przedmiotowym i ocenie wyników badań dodatkowych ( m.in. rezonans kręgosłupa szyjnego, USG tętnic szyjnych, kręgowych i wewnątrzczaszkowych ) możliwe będzie zaplanowanie leczenia i ustalenia rodzaju rehabilitacji.