Dzień dobry, moja dziewczyna od paru miesięcy ma dość poważne symptomy depresji z myślami samobójczy

2 odpowiedzi
Dzień dobry, moja dziewczyna od paru miesięcy ma dość poważne symptomy depresji z myślami samobójczymi (wcześniej miała też podejrzewałbym epizody depresji, lecz jakoś udawało się nam nad tym zapanować i przez co nie było sensu zwracać na to szczególnie dużej uwagi i chyba to był duży błąd) tym szkolnym będzie mieć maturę, ale ja widzę w ostatnim czasie pogorszenie się funkcji intelektualnych spowodowanych przypuszczałbym najprawdopodobniej zaburzeniami psychicznymi, które oddziałowują na funkcje myślowe. Na testach Becka i Hamiltona wyniki są wysokie i zachęcają do wizyty u specjalisty. Boi się chodzić do szkoły i ma poważne problemy z niektórymi przedmiotami. To jest ostatni, najważniejszy rok i zależy mi na tym by ja zachęcić do wizyty. Próbowałem wszystkiego od własnych chęci po polecane sposoby z artykułów dotyczących psychologii. Wysyłałem jej również rzeczy do czytania, ale mam wrażenie, że ściemnia z tym, że niby czytała i spróbuje coś zrobić z tym, bo nie widać żadnych efektów. Nie chcę spróbować się spotkać ze specjalista i koniec. Męczy mnie strasznie patrzenie na to jak ona się męczy i nie chce nic z tym zrobić? Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Wiem, że psycholog i pozostali specjaliści z tej dziedziny to żadni magiczni uzdrowiciele co po jednym spotkaniu robią z człowieka odpornego na wszystko, ale może po chociaż jednej konsultacji zrozumiała by, że faktycznie trzeba coś zaradzić na swój stan i o to mi głównie chodzi.
Prośby i namawianie drugiej osoby do skorzystania z pomocy specjalisty czasami nie działa. Często okazuje się skuteczne pójście samemu po pomoc i zainspirowanie swoim przykładem bliskiego do tego samego. Osoby, które z różnych powodów nie chcą lub boją się korzystać z porad psychologa lub psychoterapeuty ośmielają się na widok pozytywnych i odczuwalnych zmian u osoby, która z tych porad lub psychoterapii korzysta. W Pana przypadku kontakt ze specjalistą jest jak najbardziej wskazany. Nie może Pan zmusić bliskiej osoby do leczenia się, a to może rodzić dużo napięć, frustracji i uczucia bezradności. Bliscy osób chorych na depresję, nawet tych którzy się leczą, często potrzebują wsparcia ponieważ oni również są narażeni na stres i inne negatywne skutki, które wynikają z tego, że osoba bliska jest chora. Myślę, że konsultacje pomogłyby Panu uniknąć kryzysu, który już Pana dotyka lub może dotknąć niedługo z powodu sytuacji w jakiej się Pan znalazł. Może nawet dzięki takim konsultacjom nabierze Pan świeżej perspektywy i dostrzeże więcej rozwiązań. To co najważniejsze - otrzyma Pan emocjonalne wsparcie i możliwe, że zainspiruje partnerkę do skorzystania z pomocy. Nieco inną sprawą jest temat myśli samobójczych. Każdy przejaw skłonności samobójczych, myśli czy zamiarów popełnienia samobójstwa jest sytuacją, której nie można lekceważyć. Nawet jeśli wydaje się, że osoba, która o tym mówi, nie mówi poważnie - i tak należy traktować to poważnie. Jeśli partnerka odczuwa chęć odebrania sobie życia, to w celu ochrony jej życia proszę rozważyć zgłoszenie tego na telefonie alarmowym lub skorzystanie z całodobowych telefonów wsparcia dla osób zagrożonych samobójstwem. Każda wyraźna i troskliwa interwencja w odpowiedzi na informację z jej strony o samobójstwie może się okazać na wagę złota. Każde zlekceważenie takich informacji od niej - może prowadzić do tragedii. Niestety, opisana przez Pana sytuacja nie jest sytuacją łatwą. Tym bardziej zachęcam, by przynajmniej Pan korzystał z fachowej pomocy. Życzę powodzenia i gratuluję, że poszukuje Pan wiedzy, porad i rozwiązań w trosce o bliską osobę.

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie