Dzień dobry. Mam lat 47 od kilku lat cierpię na częstomocz oraz niepełne wypróżnianie pęcherza. Wyni

2 odpowiedzi
Mam lat 47 od kilku lat cierpię na częstomocz oraz niepełne wypróżnianie pęcherza. Wynik PSA 6,3.
Wykonałem rezonans magnetyczny w którym nie stwierdzono zmian. Proszę o informację czy aby uniknąć biopsji którą zaleca mi lekarz można wykonać badanie 4K oraz płynną biopsję, czy te badania są w stanie w 100% wykluczyć ewentualne zmiany rakowe w prostacie.
Szanowny Panie, tego typu badania nie są w stanie zastąpić biopsji stercza.

Nie ma metody diagnostycznej, która wykluczy obecność raka w obrębie prostaty-teoretycznie należałoby w tym celu usunąć cały gruczoł i zbadać każdy fragment pod mikroskopem. W urologii stosujemy taktykę wczesnego wykrywania raka stercza. Oznacza to wykonanie biopsji stercza w przypadku zaistnienia ku temu wskazań. Obecnie przy PSA na poziomie około 6 i ujemnym wyniku przezodbytniczego badania palpacyjnego prostaty decyzję o biopsji rozważa się biorąc pod uwagę inne czynniki, np. właśnie wynik rezonansu magnetycznego, można również posiłkować się testem PCA3, 4K, PHI, kalkulatorami medycznymi. Ważny jest też wywiad rodzinny, Pana wiek i wielkość gruczołu krokowego. Decyzje i opinie poszczególnych urologów mogą być w tej kwestii różne. Zarówno wykonanie biopsji w tym wypadku jak i czasowe jej odroczenie jest możliwe. ALE. Jeżeli wynik palpacyjnego badania prostaty wskazuje na podejrzenie nowotworu, wówczas biopsję należy wykonać bezwzględnie niezależnie od poziomu PSA i innych testów. Proponuję zastosować się do zaleceń Pana urologa, a w przypadku braku ich akceptacji zasięgnąć innej opinii urologicznej.