Dzień dobry, mam dwie córki, obie chore na bielactwo, jedna zachorowała w wieku 3 lat (dzis ma 16 i

10 odpowiedzi
Dzień dobry, mam dwie córki, obie chore na bielactwo, jedna zachorowała w wieku 3 lat (dzis ma 16 i bielactwo na ok. 40% ciała) , druga ma teraz 13 lat i plamy zaczęły wychodzic jej kilka miesięcy temu. Mąż ma chorobę autoimmunologiczną tarczycy oraz RZS.
Ostatnio coraz częsciej słyszę, że choroby autoimm. moga byc powodowane prze stany zapalne wynikające z nietolerancji pokarmowych - jaki rodzaj badania byłby tu wskazany? Jest tyle różnych IGg i testów, ze sie pogubiłam, a przy tylu osobach koszt wychodzi wysoki. Dodam, że objawów "brzusznych" nie ma żadnych, a dziewczyny poza bielactwem sa okazami zdrowia (choć starszej zaczynają sie zbytnio obniżac poziomy hormonów tarczycy). Prosze o odp. Pozdrawiam, Magda
Proszę nie robic żadnych badań IgG to szarlataneria. Proponuje wizyte u alergologa

Witam. Można zacząć od tańszego badania około 70 zł w Alab, nazywa się Food Scrining i jest to wstępne badanie pokazujące czy w ogóle występują nadwrażliwości. A później warto zrobić test ImuPro w Instytucie Mikroekologii (można wysłać próbkę krwi pocztą) albo w firmie Vitaimmun. Panel 50 alergenów już wiele powie.
Witam, istnieje duże ryzyko dziedziczenia chorób autoimmunizacyjnych. Proszę zrobić USG tarczycy i anty- TPO, anty - TG aby wykluczyć hashimoto. Choroby autoimmunizacyjne bardzo często występują parami, trójkami, czwórkami. Po za tym proszę udać się do dietetyka klinicznego, który zaleci program wykluczenia produktów, które mogą być nietolerowane. Pozdrawiam. Anna Sochacka.
Dzień dobry!
Można wykonać tańsze badanie puli przeciwciał Ig - G, M, A. Koszt takiego badania wynosi ok. 50 zł i pokazuje, czy w ogóle przeciwciała są podwyższone, co świadczyć może o alergii. Wtedy można wykonać panel alergiczny. Już podstawowy wiele pokaże.
Choroby tarczycy są dziedziczone, więc warto systematycznie kontrolować hormony i w przypadku zauważalnych zmian pozostać pod opieką endokrynologa.
W przypadku zdiagnozowania choroby autoimmunizacyjnej lub innej, dietozależnej warto także skonsultować się z dietetykiem/dietetyczką, która zaleci odpowiednie postępowanie dietetyczne i tym samym wesprze leczenie farmakologiczne, jeśli takie zostanie wprowadzone.

Pozdrawiam,
Justyna Pardyka
Dzień dobry! Żadne towarzystwo alergologiczne nie zaleca wykonywania testów IgG. Nie ma rzetelnych badań potwierdzających skuteczność tego typu diagnostyki. Proponuję udać się do dietetyka klinicznego, który ustali zbilansowany jadłospis skierowany pod Państwa choroby. Pozdrawiam
Proszę nie wydawać pieniędzy na testy, które nie mają potwierdzonej skuteczności. Stanowiska organizacji zajmujących się immunologią i alergologią są jednoznaczne: testy te nie mają żadnej przydatności diagnostycznej.
Dzień dobry, nie ma wystarczających badań potwierdzających zasadność stosowania dietoterapii na podstawie testów IgG zależnych.
Witam
Proszę zrobić badania wstępnie przesiewowe w laboratorium Alab - Food Profil Skreening żeby zobaczyć jak nasilona jest nietolerancja i w której klasie dominuje IgG czy IgG4 (test kosztuje około 70zł). Można również zrobić Food Detective to chyba najtańsze badanie na rynku (około 350-400zł) najlepiej w gabinecie dietetyka i to badanie już wskazuje na konkretne pokarmy. Oczywiście przy alergii IgG zależnej pokarmy zawsze eliminowane są na jakiś czas (3 mies. 6 mies. czy nawet rok) a potem można do nich wrócić no chyba że jest to celiaka to wtedy (na chwilę obecną nieuleczalna) i trzeba wykluczyć gluten z diety na całe życie.
Dziwię się że lekarze tak dyskryminują to badanie a niestety musimy być świadomi że nadwrażliwość pokarmowa prowadzi do uszkodzenia powierzchni jelit i do przesiąkliwego jelita co jest jedną z przyczyn chorób autoimmunologicznych. To temat rozwijający się, wciąż trwają badania ale jest już na rynku mnóstwo badań które mówią nam czy jelito jest przesiąkliwe jak np. zonulina czy też występuje w jelicie stan zapalny jak kalprotektyna.
Powodzenia życzę i pozdrawiam
Zalecam wizytę u dobrego alergologa (on powinien Panią pokierować w kwestii rodzaju wykonywanych badań na ewentualne alergie) i oczywiście regularną kontrolę hormonów tarczycy. Czyli wizyty u endokrynologa. Skoro córki poza bielactwem są okazami zdrowia - to może nie warto doszukiwać się nietolerancji pokarmowych. U męża natomiast przyjrzałabym się dokładnie jego diecie (lata wstecz) i trybowi życia - być może jego problemy ze zdrowiem pogłębił długotrwały stres, brak snu, wysokoprzetworzona żywność, niedbanie o zdrowy styl życia itd...
Podzielam zdanie doktora Niedoszytko. Polecam moja ksiązkę "Oswoić alergie" wyd BURDA, w której zamieszczam stanowisko Europejskiej i Amerykańskiej Akademii Alergologii odnośnie testów badających wolne przeciwciała IgG przeciwko pokarmom. Jest także rozdział o chorobach z autoagresji, dlaczego, jak postępować odnoście diagnostyki etc. IgG to fizjologiczna odpowiedź na jedzenie i nie ma wartości diagnostycznej. Bielactwo to choroba z autoagresji i wymaga leczenia przez lekarza.