Dzień dobry. Mam 30 lat i chciałabym zapytać czy jest możliwe występowanie zaburzeń lękowych bez prz

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 30 lat i chciałabym zapytać czy jest możliwe występowanie zaburzeń lękowych bez przyczyny? Nie myślę o niczym złym stresu już też nie mam, a ciągle spinają mi się mięśnie szyi i głowy oraz mam wrażenie, że mam zaburzony wzrok jak i odczucia kręcenia się w głowie, którego tak naprawdę nie ma. Czy może ktoś wie co to może być ? Dzieje się tak od prawie 2 tygodni
Dzień dobry,
To, że zaburzenia lękowe występują bez przyczyny, to częste odczucie. Przeważnie jednak przyczyna jest, ale schowana.
Przykład: Mamy świetny dzień, wszystko w końcu zaczyna się układać i nagle: atak paniki.
Warto prześledzić swoje myśli, przekonania. Czasem momentem spustowym może być taka myśl:" "jestem szczęśliwy" - a nieświadomie pobudza to kolejne myśli np.: a przecież jestem złym człowiekiem - mama zawsze mi to powtarzała/ inni cierpią i to nie dobrze, że ja mam lepiej/ jeśli jestem szczęśliwy to zaraz przydarzy się coś złego/widocznie o czymś zapomniałem/ co się tak głupio cieszysz/ i wiele innych przykładów.
Podsumowując warto prześledzić swoje emocje, uczucia, przekonania, myśli na terapii, powinno to pomóc znaleźć przyczynę ataków paniki i rozpoczęcie pracy nad nimi.
Pozdrawiam serdecznie
Marta Żukowska

Dzień dobry. W odpowiedzi na Pani pytanie dot. zaburzeń lękowych - może być tak, że już sama interpretacja doświadczanych objawów z ciała (somatycznych) jako zagrażające ma znaczenie, wpływając na intensyfikację odczuwanego lęku. Jeżeli opisane stany obniżają jakość codziennego funkcjonowania, warto zgłosić się do psychoterapeuty.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, w pierwszej kolejności należałoby udać się do lekarzy m.in internisty, okulisty, zbadać też czy objawy nie pochodzą od kręgosłupa. Oczywiście symptomy mogą mieć podłoże stresowe wówczas można zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z emocjami, może są tłumione więc stres objawia się w ten sposób. Pozdrawiam, Aleksandra Chwastek