Dzień dobry, mam 17 lat i męczące zaparcia. Jem dużo błonnika i piję wodę, aczkolwiek nic mi nie pom

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 17 lat i męczące zaparcia. Jem dużo błonnika i piję wodę, aczkolwiek nic mi nie pomaga. Może mieć to związek z dużym schudnięciem rok temu z 53 na 43kg. Aktualnie moja waga wynosi 48kg. Straciłam również okres. Czy powinnam udać się do dietetyka czy nie jest to odpowiedni lekarz w mojej sytuacji?
Dzień dobry. Jeśli chodzi o zaparcia, to mamy różne ich rodzaje: są zaparcia atoniczne i spastyczne. W zaparciach spastycznych duża ilość błonnika nie jest zalecana i może jeszcze bardziej pogarszać objawy. Dietetyk z pewnością pomoże przeanalizować Pani dotychczasowe odżywianie, aktualne spożycie kalorii, witamin i składników mineralnych oraz oceni czy poziom tkanki tłuszczowej nie jest zbyt niski, aby zachować prawidłowe cykle menustracyjne. Zarówno odpowiednia podaż kalorii jak i dieta bogata w niezbędne dla kobiecej gospodarki hormonalnej mikroskładniki wraz z uregulowaniem masy ciała, poziomu stresu w życiu itd., mogą wiele pomóc. Oczywiście w tym wszystkim należy też skonsultować się z ginekologiem, aby mógł przeprowadzić odpowiednie badania. Pozdrawiam!

Brak okresu wiążę się z drastycznym schudnięciem ( tak to oceniam na podstawie skąpych danych). Zaparcia świadczą o złej pracy układu pokarmowego. Tyle można stwierdzić na podstawie podanych przez Ciebie informacji.
Jeżeli chcesz na ten temat porozmawiać, to telefon do mnie znajduje sie na stronie: klinikazdrowienia.pl
Należę do Towarzystwa Lekarzy Medycyny Zintegrowanej.
Pozdrawiam,
Bogusław Bienias