Dzień dobry. Jestem w ciąży (32 tydzień), przy standardowych badaniach kolejny raz wychodzi mikroalb

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem w ciąży (32 tydzień), przy standardowych badaniach kolejny raz wychodzi mikroalbuminuria na poziomie 30 mg/L. Wg danych podanych przez diagnostę norma jest do 20 mg/L.

Czy takie przekroczenie jest groźne? Czy może wynikać tylko z faktu ciąży? Jakie leczenie można wdrożyć?

Posiew moczu i kreatynina w porządku. Brak problemów z ciśnieniem, brak opuchlizny kończyn.
Dzień dobry, w czasie ciąży zwiększa się przesączanie kłębuszkowe. Ponadto dochodzi do wielu zmian fizjologicznych, które dotyczą układu moczowego. W pewnych stanach chorobowych może dojść do albuminurii, która jest czynnikiem ryzyka stanu przedrzucawkowego. Musi pani udać się do swojego lekarza ginekologa, który oceni w jakim stopniu mikroalbuminuria wpływa na dobrostan płodu i matki. Warto też żeby mierzyła Pani regularnie ciśnienie tętnicze. Ponadto musi pani regularnie wykonywać badania laboratoryjne. W razie pogorszenia wartości albuminurii warto byłoby skorzystać z porady nefrologa. Leki stosowane w ciąży są ograniczone ze względu na to, że większość leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym jest niedozwolona u kobiet w ciąży. Jednak są leki, które w miarę bezpiecznie można stosować u kobiet w ciąży z obrzękami, albuminurią, nadciśnieniem tętniczym i profilaktyką preeklampsji. Musi pani podzielić się swoimi wątpliwościami z lekarzem położnikiem. Pozdrawiam i życzę zdrowia.