dzień dobry, jestem po skutecznym leczeniu wzw c ( dwa lata temu wyleczenie ) jednak cały czas od ch

1 odpowiedzi
dzień dobry, jestem po skutecznym leczeniu wzw c ( dwa lata temu wyleczenie ) jednak cały czas od choroby mam powiększone afp wartość 20 miałem zrobione usg i rezonans który nic nie wykazał. bardzo proszę o poradę jakie badania powonieniem jeszcze zrobić gdzie szukać przyczyny i gdzie mogę uzyskać pomoc i konsultacje
Dzień dobry, HCV zwiększa ryzyko raka wątroby, również po wyleczeniu zakażenia, stąd aktualne wytyczne PASL i EASL zalecają nadzór onkologiczny również po wyleczeniu zakażenia HCV. U pacjentów z niewielkim włóknieniem wątroby (F0–F2) można rozważyć powtarzanie USG w odstępach 24-tygodniowych w kolejnych czterech latach po leczeniu, a u pacjentów z zaawansowanym włóknieniem (F3–F4) zalecane jest regularne wykonywanie badań USG również po 4 latach od zakończonej terapii. AFP jest szczególnie dobrym markerem u pacjentów z już zdiagnozowanym rakiem wątroby do oceny odpowiedzi na leczenie oraz ewentualnej wznowy, jednak nie jest to marker wystarczająco czuły aby opierać na nim badanie przesiewowe. Jeśli USG oraz MRI są prawidłowe, sugeruję regularne wykonywanie badania USG u doświadczonego ultrasonografisty.