Dzień dobry. Czy psycholog może wystawić opinie o pacjencie jedynie z opowiadań o nim? Może on posta

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Czy psycholog może wystawić opinie o pacjencie jedynie z opowiadań o nim? Może on postawić diagnozę?
Dzień dobry, co do zasady - nie. Taką opinię czy diagnozę można podważyć (przesłanka - brak badania, które byłoby podstawą do diagnozy przez tego konkretnego psychologa). Natomiast zdarza się, że opinia jest wydawana na podstawie badania pośredniego tj. na podstawie badań wykonanych przez inne osoby (np. testy psychometryczne), dokumentacji medycznej, raportów z wywiadu prowadzonego przez innego psychologa, wcześniejszych opinii, historii leczenia etc. Jest to zależne też od celu w jakim jest wydawana diagnoza czy opinia. Natomiast diagnozowanie na podstawie "opowieści, zasłyszanych historii" od innych osób jest poważnym błędem. Można stawiać hipotezy ale nie diagnozę.

Dzień dobry! Nie można wydawać opinii czy diagnozy z historii usłyszanych od osób trzecich. Takie świadectwo przechodzi przez co najmniej dwa subiektywne filtry i jest po prostu niediagnostyczne. Poza tym bez szczegółowej rozmowy z badaną osobą oraz przeprowadzenia konkretnych testów diagnostycznych nie da się postawić trafnej diagnozy. Pozdrawiam serdecznie!