Dzien dobry, czy picie Rooibos może zakłócać wchłanianie witamin? To znaczy podejrzewam, że może lep

2 odpowiedzi
Dzien dobry, czy picie Rooibos może zakłócać wchłanianie witamin? To znaczy podejrzewam, że może lepiej nie łączyć go z żelazem, bo zawiera dużo polifenoli a te nie lubią się zbytnio z żelazem, ale czy może mieć znaczenie na wchłanianie innych pierwiastków lub witamin? I czy picie go na noc wycisza i odstresowuje?
Dzień dobry! Picie herbaty Rooibos nie powinno znacząco zakłócać wchłanianie witamin ani innych pierwiastków odżywczych. Jednakże, jak wspomniałeś, zawiera ona polifenole, które mogą hamować wchłanianie niektórych minerałów, takich jak żelazo. Dlatego, jeśli bierzesz suplementy żelaza, lepiej unikać picia herbaty Rooibos wraz z nimi.
Jeśli chodzi o wchłanianie innych witamin i minerałów, nie ma dużych dowodów na to, że picie herbaty Rooibos może znacząco je zakłócać. Jednakże, zawsze warto zachować umiar i nie spożywać zbyt dużej ilości herbaty, aby uniknąć potencjalnych niepożądanych skutków.
Co do jego działania na uspokojenie i relaksację, herbatę Rooibos często opisuje się jako napój relaksacyjny, który może pomóc w redukcji stresu i poprawie snu. Nie zawiera ona kofeiny, więc picie jej wieczorem może pomóc w wyciszeniu i przygotowaniu się do snu. Jednakże, reakcja na napoje ziołowe może być indywidualna, więc warto zrobić eksperyment i sprawdzić, czy picie herbaty Rooibos na noc działa uspokajająco dla Ciebie.

Dzień dobry, Rooibos nie zawiera substancji, które znane są z zakłócania wchłaniania witamin, takich jak kofeina czy taniny, które występują w herbacie. W związku z tym, nie ma dowodów sugerujących, że picie rooibos może zakłócać wchłanianie witamin.
Pozdrawiam, Kamila Tomala - dietetyk kliniczny