Dzień dobry. Czy można zażywać 100mg ashwagandhy dziennie w wieku 13 lat.

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Czy można zażywać 100mg ashwagandhy dziennie w wieku 13 lat.
Ashwagandha to zioło, które jest używane w medycynie ajurwedyjskiej i może mieć różne właściwości, takie jak łagodzenie stresu, poprawa snu i wsparcie dla ogólnego samopoczucia.

Jednak suplementacja ashwagandhy czy jakimkolwiek innym składnikiem powinna być dostosowana do wieku, wagi i indywidualnych potrzeb osoby. W przypadku dzieci, zwłaszcza w wieku 13 lat, istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność suplementacji, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z pediatrą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy suplementacji.

Samodzielne stosowanie suplementów bez konsultacji z lekarzem może prowadzić do nieprzewidzianych skutków ubocznych lub interakcji z innymi lekami. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka są zawsze priorytetem, dlatego zalecam skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, w tym ashwagandhy.

Dzień dobry.

Adaptogeny to zioła, które oddziałują na oś HPA, czyli układ hormonalny obejmujący podwzgórze, przysadkę i nadnercza. U dzieci i nastolatków układ ten jest wciąż w fazie rozwoju.

Nie zaleca się podawania adaptogenów dzieciom poniżej 18. roku życia ze względu na możliwe zbyt silne działanie niektórych ziół.

Skutkiem stosowania adaptogenów u osób małoletnich może być m.in. gorsze samopoczucie, tak jak u dorosłych, którzy przyjęli zbyt dużą dawkę adaptogenu. Oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.