Dzien dobry, czy karmienie piersia dziecka w wieku 3 - 4 lat (oczywiscie jako dodatek do standardowe

6 odpowiedzi
Czy karmienie piersia dziecka w wieku 3 - 4 lat (oczywiscie jako dodatek do standardowej diety obejmujacej wszystkie pokarmy w kazdej postaci) niesie za soba duze ryzyko pojawienia sie wad wymowy i niewyraznej artykulacji?
Dzień dobry,
Niestety ssanie piersi w tym wieku nie przynosi korzysci jeśli chodzi o aspekty logopedyczne. Poprzez ssanie utrwala się niewłaściwy typ połykania oraz oddychania. Niewłaściwa pozycja glowy i żuchwy tworzą ograniczenia w ruchomości języka oraz osłabienie mięśni uczestniczących w artykulacji. Mogą się również tworzyć deformacje zgryzu. Sama wymowa staje się niewyraźna, często interdentalna.
Pomijam aspekty psychologiczne, które współwystępują.
Zalecam udać się na konsultację logopedyczną w celu sprawdzenia wymowy oraz przebiegu funkcji prymarnych.
Pozdrawiam,
Patrycja Wyrębkiewicz-Łuba LogoPatka

Witam. Karmienie piersią dziecka w tym wieku nie spełnia swojej roli w co najmniej dwóch obszarach. Przede wszystkim odżywczym, dziecko pobiera najważniejsze składniki odżywcze z innych pokarmów. Należy wziąć również pod uwagę aspekt rozwoju psychologicznego. W dziecku kształtuje się samodzielność, indywidualizm a długie karmienie piersią podtrzymuje symbiotyczny kontakt z mamą.
Odnosząc się jednak do meritum długie karmienie piersią utrwala niemowlęcy sposób połykania, a co za tym idzie cechy zgryzu otwartego, sygmatyzm międzyzębowy. Oczywiście każdy przypadek pacjenta rozważany jest indywidualnie, lecz o wymienionych zagrożeniach należy pamiętać.

Z poważaniem
Dr Izabela Krempińska
Ssanie piersi w tym wieku ma negatywny wpływ na kształtowanie się prawidłowej wymowy dziecka. Może być powodem powstania wad zgryzu, trudności z prawidłowym połykaniem, pionizacją języka i w efekcie deformacją głosek. Pozdrawiam serdecznie, Sylwia Filipczak
Jak najbardziej karmienie piersią dziecka w tym wieku wiąże się z nieprawodłową artykulacją, ale niesie także cały bagaż nieprawidłowości związanych ze ssaniem, połykaniem, oddychaniem etc.
Zalecam niezwłoczną konsultację logopedyczną.
Ja również jestem zdania, że karmienie piersią dziecka w tym wieku jest niekorzystne dla rozwoju mowy dziecka i może przyczynić się do wad wymowy.
Dzień dobry, czy wyżej wymienione problemy pojawiły się u Pani dziecka, to może ocenić tylko specjalista neurologopeda w gabinecie.Warto udać się na konsultację.Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna - 185 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.