Dzień dobry. Cierpię na nerwicę lękową. Objawia się ona zaburzeniami w zasypianiu. Jakikolwiek zewnę

2 odpowiedzi
Cierpię na nerwicę lękową. Objawia się ona zaburzeniami w zasypianiu. Jakikolwiek zewnętrzny stres jest w stanie spowodować kilka nieprzespanych nocy. Czy jest jakiś lekarz najlepiej z łodzi, który podjałby się skutecznego leczenia? Najbardziej zależy mi, żeby jakoś wpłynąć na mój irracjonalny lęk przed zasypianiem na tyle żebym był w stanie uczestniczyć w codziennej psychoterapii grupowej. Nerwica na początku objawiała się tym, że miałem jakiś lęk, że piec wybuchnie i nie mogłem zasnąć nie spałem ponad tydzień. Obecnie bywa tak, ze kładę się o 22 potrafię zasnąć po 3 godzinach, albo dopiero po tym, jak dostanę atak kołatania serca i zemdleję co trwa nawet 30 godzin od momentu udania się na spoczynek. Bardzo mi to przeszkadza i wywraca moje życie do góry nogami. Śpię różnie po 2 po 3 godziny, czasem wcale nie zasypiam. Przespanych pełnych 6 godzin nie pamiętam od 3 miesięcy, żeby bezproblemowo przespać całą noc.

Próbowałem różnych leków wyciszających i uspakajających. Na początku dawały efekt ale szybko uzależniają i nie rozwiązują w żaden sposób problemu.

Może chociaż ktoś będzie w stanie doradzić mi jaką metodę leczenia powinienem wybrać, żeby się z tego wyciągnąć?

Nie wiem tak naprawdę do kogo się zgłosić i pod jakim kątem się przebadać.
Zalecono mi psychoterapię, ale w obecnym stanie nie jestem w stanie terminowo uczęszczać w terapii grupowej. Czy jest jakaś alternatywa?
Dzień dobry. Jedyne skuteczne sposoby leczenia lęku jakie znam to odpowiednio dobrana farmakoterapia i psychoterapia. Wyobrażam sobie, ze jest Panu bardzo ciezko na codzień z opisywanymi objawami. Jednakże tworzy się swoiste błędne koło. Lęk sprawia, ze w konsekwencji rezygnuje Pan z terapii, a nieobecnosc na terapii grupowej skutkuje tym, ze lęk nadal występuje.
Duża skuteczność w leczeniu lęku maja techniki terapii poznawczo- behawioralnej, czy integrującej.
Sam w domu może potrenować Pan techniki relaksacyjne, oddechowe, dzięki którym być może chociaż trochę uda się zminimalizować objawy.
Może Pan spróbować wyobrazić sobie wymarzone miejsce, skupić się na wszystkich zmysłach, co tam widać, czuć , słychać itp. Może Pan spróbować liczyć przed snem od 1000 w dół , co 7 , do 0. Może Pan spróbować skupić się na oddechu i spokojnie powoli koncentrować się na wszystkim, co Pana otacza w pokoju, co Pan widzi, jaki ma kolor.
To wszystko, to są proste techniki uspokajające, które można wypróbować przed zaśnięciem.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Odpowiednio dobrane leki i psychoterapia to najlepsza metoda na początek.Docelowo praca terapeutyczna nad zmniejszeniem lęków.Można skutecznie pracować także w kontakcie indywidualnym z terapeutą i potem wprowadzaniu w życie między sesjami tego co na sesjach terapeutycznych wspólnie uzgodnicie.Pozdrawiam i zachęcam do kontaktu ze specjalstą.Izabela Kuminiak