Dzień dobry, Chciałabym się zapytać od kiedy do kiedy liczyć kalorie dzienne. Czy od wstania do spa

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Chciałabym się zapytać od kiedy do kiedy liczyć kalorie dzienne. Czy od wstania do spania (tak jak wygląda mój dzienny rytm, w spanie nie wliczam drzemke, spanie dla mnje to minimum 2h najwiecej 10h) czy od północy do północy?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry, najlepiej jeśli dzienny bilans kalorii liczony będzie od wstania do pójścia spać. Zastanawia mnie tylko, z czego wynika u Pani tak duża rozbieżność w ilości przesypianych godzin (2-10 h)? Czy przypadkiem nie chodzi tu o pracę zmianową?
- Jeśli tak, kalorie i posiłki należy rozplanować inaczej, indywidualnie, zwracając uwagę na to, w jakich godzinach jest Pani aktywna.
- Jeśli nie chodzi o pracę zmianową, warto popracować nad uformowaniem rytmu dobowego i odpowiednią ilością snu. Ilość snu ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie i regenerację, ale też na utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Zapraszam serdecznie na konsultacje, pomogę dobrać odpowiednią kaloryczność diety a także rozplanować odpowiednio poszczególne posiłki.

Dzień dobry! Tak naprawdę najlepszym w praktyce sposobem postrzegania bilansu energetycznego jest nietrzymanie się sztywno 24 godzinnego przedziału dobowego, a szersze spojrzenie. Fakt, że bilans energetyczny zwykle rozpatruje się w skali doby, jednak znacznie praktyczniejszym i sprzyjającym elastyczności, rozwiązaniem jest patrzenie na niego nieco szerzej, a mianowicie w skali kilku dni bądź tygodnia. W rzeczywistości dla zmian w składzie ciała nie ma znaczenia czy zjemy dla przykładu 2000 kcal w ciągu jednego dnia, czy 14 000 kcal w ciągu tygodnia. Gorąco polecam rozpatrywanie bilansu energetycznego w skali kilku dni, bo znacznie ułatwia to działanie. Bardzo często proponuję swoim pacjentom pracującym w rytmie zmianowym właśnie zwracanie uwagi na to, aby w tygodniu spożywali określoną ilość energii, a nie przejmowali się dobową podażą energii. Pozdrawiam!