Dzień dobry, będę wdzięczna, za informację czy w przypadku poniższego urazu faktycznie konieczna jes

2 odpowiedzi
Dzień dobry, będę wdzięczna, za informację czy w przypadku poniższego urazu faktycznie konieczna jest artroskopia?
Dane kliniczne ze skierowania:
S83.7Uraz kilku struktur kolana
Dgn. UszkodzenieMM iACLP kolana?Bólest. kolanowego.

Opis badania radiologicznego:
BadanieMRstawu kolanowego prawego wykonane w obrazach T1/T2-zależnych i obrazach PD w
płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych iczołowych oraz T2-celowanymna ACL.
ACL, PCL, MCL, FCL, MPFL, LPFLo zachowanej ciągłości i prawidłowej intensywności
sygnału.
Więzadło rzepki bez z entezofitami.
Ścięgno mięśnia czworogłowego prawidłowe.
Wrogu tylnym łąkotki przyśrodkowej nieregularna,zastarzała,złożona szczelina dochodząca do
powierzchni piszczelowej, udowej i torebkowej.Poziome pęknięcie tylnej części trzonu.
W łąkotce bocznej sygnał w normie.
Chrząstka stawowa prawidłowej szerokości,z cechami chondromalacji 2 st na pow. obciążanej
MFC.
Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej do 4mm w zachyłku nadrzepkowym.
Ponadto w zachyłku nadrzepkowym widoczny nieznaczny przerost błony maziowej.
Sygnał szpiku w normie.
Bez wysięku w kaletce brzuchato-półbłoniastej.Wysięk wzdłuż ścięgna m. podkolanowego .
Ciało tłuszczowe Hoffy prawidłowe.
Obraz pasma biodrowo-piszczelowego oraz ścięgna mięśnia podkolanowego, mięśnia dwugłowego
uda i mięśnia trójgłowego w zakresie objętym badaniem niezmieniony.

Wnioski:
UszkodzenieMM.
Jeżeli są dolegiwości kolana takie jak obrzęki ból czy przeskakiwanie to artroskopia wskazana.

konieczne jest badanie fizykalne kolana podczas konsultacji ortopedycznej oraz obejrzenie obrazów badania MRI na płycie;
wtedy można ustalić dalszy plan leczenia;