Dzień dobry. Bardzo proszę o rade i będę wdzięczna za każdą. Synek za miesiąc kończy 2 latka. Proble

3 odpowiedzi
Dzień dobry. Bardzo proszę o rade i będę wdzięczna za każdą. Synek za miesiąc kończy 2 latka. Problem w tym że nie mówi. Rzadko zdarza się że powie pojedyncze słowo tata, daj, albo literka a, o się wyrwie. Poza tym rozwija się prawidłowo. Śmieje się, tańczy l, wskazuje w książce przedmioty o które się pyta, lubi chodzić po schodach, rzuca piłka, bawi się autkami. Lubi oglądać książeczki ze mną.Bardzo mnie niepokoi jego brak mowy. Bardzo proszę o radę czy to jest ten czas już kiedy trzeba udać się do lekarza.
Dzień dobry, w przypadku wolno rozwijającej się mowy należy jak najszybciej zwracać się do neurologopedy. Dlaczego?Zatrzymana jest sprawność mięśniową buzi do mowy, nie ćwiczone mięśnie przepony do mowy oraz zahamowany rozwój percepcji dźwięków mowy.Diagnoza ma na celu stwierdzić jaki etap obecnie dziecko posiada umiejętności komunikacyjnych i wprowadzenie metod i technik dostosowanych do postawionej diagnozy.Powodzenia.

Dzień dobry, 2latek powinien mówić od 50 słów do kilkuset, natomiast to co Pani jeszcze napisała też jest bardzo ważne, ponieważ wskazuje na to, że mowa bierna (wskazywanie elementów w książeczkach) jest dobra. Z tego co Pani opisuje, chłopiec jest również sprawny ruchowo. Może wymagać niewielkiej stymulacji bądź podpowiedzi jak wywołać u niego mowę czynną (czyli, żeby zaczął więcej mówić). Według mnie, jest to dobry moment na konsultację u logopedy, szczególnie, że pisze Pani, że bardzo Panią niepokoi brak mowy. Warto też zwrócić uwagę na to jakie pokarmy spożywa, a bardziej o ich konsystencję - żeby to nie były już papki i musy. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Zgadzam się z tym co powyżej. Należy udać się do logopedy. Ocenić stan narządów artykulacyjnych, czy są przygotowane do mowy. Używać diety, zmuszającej do gryzienia. Wdrożyć stymulację.