Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników, oraz o podpowiedź jakie dodatkowo badani

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników, oraz o podpowiedź jakie dodatkowo badania wykonać i do jakiego specjalisty się z tym udać.
Wyniki krzywej cukrowej i insulinowej.
Glukoza
Na czczo 97,60 mg/dl norma 70.00-99.00
Po 1h 68 mg/dl
Po 2h 71,60 mg/dl
Insulina
Na czczo 19,7 qIU/ml norma 2,6 - 24,9
Po 1h 20,9 qIU/ml
Po 2h 23,3 qIU/ml
Witam,

z wyników odczytać można niestabilny poziom cukru tzw hipoglikemię oraz insulinooporność. Problemy z poziomem glukozy we krwi są bardzo powszechne, ponieważ wiele różnych czynników wpływ na zawartość glukozy we krwi. Stres, nieodpowiednia dieta, chroniczne infekcje, brak snu i odpoczynku, problemy z tarczycą, wysiłek fizyczny czy restrykcje dietetyczne mogą powodować ogromne problemy ze skokami i spadkami glukozy. Nadmiar insuliny (insulinooporność) powoduje, że:
- komórki tłuszczowe nie uwalniają zapasów w celu dostarczenia energii
- komórki tłuszczowe rosną, czyli człowiek tyje
- większa ilość glukozy pozostaje w krwiobiegu
- komórki beta wysp trzustkowych w wyniku wzmożonego wytwarzania insuliny przestają prawidłowo pracować
Ponadto wysoki poziom insuliny w krwiobiegu doprowadza do:
- zmniejszonego przetwarzania hormonu T4 w T3 w wyniku oporności tkanek wątroby, co skutkuje spowolnieniem metabolizmu
- wpływa na zmniejszenie wydzielania hormonów płciowych (testosteronu,m DHEAS).
Objawy insulinooporności to:
- senność po posiłku
- zachcianki na słodkie po posiłku
- otyłość brzuszna
- bezsenność
- problemy hormonalne
- wzrost poziomu trójglicerydów
- wysokie ciśnienie krwi
- głód cały dzień niezależnie od posiłku
- częste oddawanie moczu
- wzmożony apetyt i pragnienie
Dieta jest oczywiście podstawą, więc jeśli spożywamy dużą ilość owoców, zbóż (przy założeniu, że nie ma w diecie słodzonych napojów, fast foodów, słodyczy itd.) to wciąż możemy mieć chronicznie lub czasowo zwiększoną produkcję insuliny. W tych przypadkach często obserwuje się nagłe spadki poziomu cukru. Warto pamiętać, że nabiał działa insulinogennie, co oznacza, że mimo niskiej zawartości cukru i niskiego IG powoduje spory wyrzut insuliny. Podobnie działają niektóre słodziki.
kilka uniwersalnych rad dla osób z reaktywną hipoglikemią i insulinoopornością:
– obowiązkowe śniadanie bogate w białko,
– łączenie węglowodanów z białkiem i/lub tłuszczem w posiłku,
– każdy z nas ma inną tolerancję węglowodanową, znajdź swoją,
– unikanie soków owocowych i marchewkowych (tych komercyjnych oraz domowych)
- unikanie suszonych owoców,
– unikanie stymulantów (kawa, alkohol, napoje energetyczne, napoje gazowane).

Bardzo ważnym aspektem jest regularność w spożywaniu posiłków. Posty, głodówki, IF, omijanie posiłków zabronione.
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wskaźnik HOMA-IR wyliczony z podanych wartości glukozy i insuliny na czczo wynosi 4,75. Przekracza 2 lub 2,5 (w zależności od źródeł), więc można mówić o insulinooporności. Sugerowałbym wizytę u endokrynologa.