Dziecko nie gryzie pokarmu. Co robić?

15 odpowiedzi
Syn 15 miesięcy cały czas je jedynie zmiksowaną żywność, nic nie ugryzie, czy to ciastko czy parówka. Czy wizyta u logopedy może coś pomóc?
Tak, może trzeba przeprowadzić odwrażliwienie jamy ustnej lub nauczyć dziecko gryźć. Tylko logopeda może pomóc w tym wypadku!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Logopeda może doradzić Państwu co robić, jakie pokarmy podawać, aby synek próbował gryźć podawane mi pokarmy. Na pewno trzeba podawanie pokarmów twardszych i z większymi kawałkami wprowadzać stopniowo. Rozpocząć od podawania biszkoptów, marchewki, kawałków skórki z chleba. Powoli kroić pokarmy a nie tylko miksować. Pozdrawiam i życzę sukcesów. Maria Kmiecik
Dzień dobry,
Od jakości funkcji prymarnych dla mowy: gryzienia, żucia, połykania, oddychania zależy późniejsza artykulacja. Przyczyn niechęci do gryzienia może być wiele, od bolącego ząbka lub dziąsła po nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej czy obniżone napięcie mięśniowe. Wizyta u logopedy, najlepiej specjalisty wczesnego rozwoju dziecka, pomoże określić przyczyny trudności. Otrzyma Pani również wskazówki jak ćwiczyć gryzienie. Tego typu interwencja może zapobiec występowaniu wad wymowy lub/i wad zgryzu.
Pozdrawiam. :-)
Witam serdecznie. W przypadku syna należy zastosować wczesną interwencję neurologopedyczną. Jest ona wręcz niezbę aby nauczyć odpowiednich form rozdrabniania pokarmu tak aby proces przesyłania nie sprawiał Malcowi kłopotu. Przyczyna braku funkcji może być wieloraka. Proszę jak najszybciej udać się do specjalisty z zakresu neurolologopedii z kursami neurokinezjologii. Dziękuję za zaufanie. Pozdrawiam
oczywiście logopeda może sprawdzić czy dziecko posiada nadwrażliwość sensoryczną wewnątrz jamy ustnej ,czy jest to tylko wynikiem przyzwyczajenia się dziecka do płynnych pokarmów. Czy synek ma problemy z przełykaniem pokarmów, czy krztusi się nimi ,czy ulewa mu się pokarm? To może pokazać genezę problemu.
Oczywiście. Logopeda wykona i nauczy Państwa samodzielnie wykonywać masaż logopedyczny, który uwrażliwia i stymuluje wnętrze jamy ustnej oraz narządów artykulacyjnych i twarzy. Zachęcam do udania się na wizytę. Pozdrawiam.
Tak. Są masaże usprawniające aparat mowy. Również informację jak najpierw się odgryza, później gryzie, przełyka rozdrobnioną żywnośc. To małe dziecko. Wiele można zrobic. Pozdrawiam Teresa Morcinek
Tak,prosze zgłosić się do logopedy
Jak najbardziej, zapraszam na konsultację.
Jak najbardziej, logopeda może pomóc stwierdzić co jest przyczyną braku gryzienia, udzielić instruktażu i dać ewentualne wskazówki jak postępować z synkiem.
Dzień dobry! Uważam, że konieczna jest wizyta u neurologopedy, który zajmuje się wczesną interwencją logopedyczną. Jeżeli dziecko nie będzie gryzło, żuło i właściwie połykało, na pewno będzie miało w następstwie mniejsze lub większe problemy z mową. Neurologopeda przede wszystkim oceni czy dziecko ma prawidłowo zbudowane artykulatory. Zaleci odpowiednie ćwiczenia i pokaże w jaki sposób karmić dziecko. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
dziecko w wieku 15 miesięcy powinno już otrzymywać pokarmy stałe. Uważam, że powinna Pani skonsultować się z logopedą, który przeprowadzi badanie i ustali przyczynę unikania gryzienia. Im szybciej podejmie Pani działanie, tym szybciej uzyska Pani pożądane efekty :) Pozdrawiam i życzę sukcesu!
Dzień dobry. Przynajmniej jedna wizyta jest zalecana aby sprawdzić dlaczego dziecko nie ma odruchu gryzienia i aby pokazać jak wywołać odruch gryzienia u dziecka. Pozdrawiam
Witam, takim problemem zajmuje się specjalista od karmienia,nie zawsze jest to logopeda.Jednak w przypadku trudności z gryzieniem zawsze warto sprawdzić czy dziecko rozwija też poprawnie mowę i tu podwójne kompetencje są bardzo przydatne.Pozdrawiam
Witam, w takiej sytuacji zalecałabym kontakt z terapeutą żywienia i integracji sensorycznej. Wizyta u logopedy, jeżeli NIE MA innych niepokojących objawów np. braku intencji komunikacyjnej, mowy- kilku słów, onomatopei, braku kontaktu wzrokowego, braku reakcji na imię, nie jest potrzebna. Pozdrawiam :)

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.