Dyskopatia kręgosłupa, odcinek szyjny

5 odpowiedzi
Rok temu zaczęłam mieć napadowe bóle barków, głowy i mrowienie rąk. Rezonans wykonany rok temu wykazał:
Obniżenie sygnału z tarcz międzykręgowych w sekwencjach T2-zależnych, świadczące o zmianach zwyrodnieniowych.
Na poziomie c5/c6 widoczna centalno-prawostronna ekstruzja tarczy m-k powodująca zniesienie rezerwy płytowej przedrdzeniowej, modelacje przedniego zarysu rdzenia kręgowego oraz łącznie ze zmianami zwyrodnieniowym zwężenie prawego otworu m-k. Prawy nerw rdzeniowy na tym poziomie modelowany w otworze m-k, możliwy niewielki ucisk. Na tym poziomie w częściach trzonów sąsiadujących z blaszkami granicznymi widoczne zmiany zwyrodnieniowe typu Modic 1 i 2.
Na poziomie c4/c5 widoczna centalno-obustronna protuzja tarczy m-k powodująca zniesienie rezerwy płytowej przedrdzeniowej i modelacje przedniego zarysu rdzenia kręgowego.
Na poziomie c3/c4 widoczna jest niewielka centralna protuzja tarczy m-k powodująca modelację worka ogonowego i zmniejszenie rezerwy płytowej przedrdzeniowej.

Rehabilitacja nic nie dała. Od grudnia ból jest codzienny, głowa mi pęka, między łopatkami czuję palenie, plecy bolą mnie jakbym dostała łopatą wzdłuż barków. Tabletki przeciwbólowe czasami nie działają. Tydzień temu przez 40 min. miałam przesuwające się przezroczyste iskrzące mroczki, które uniemożliwiały chodzenie i przeczytanie czegokolwiek.

Co oznacza ten rezonans? I czy przez rok jest on nadal aktualny, bo objawy są o wiele silniejsze i uniemożliwiające życie. W czasie rozmowy telefonicznej, drętwieje mi ręka lub złego ułożenia, np. w czasie prowadzenia auta. Proszę, żeby nie pisać, iż ma się udać do neurochirurga. To oczywiste. Chcą poznać Państwa zdanie.
Należy właśnie zrobić to o czym sama Pani pisze. Wymaga Pani zbadania przez neurochirurga. Opisana w rezonansie sytuacja kręgosłupa szyjnego jest dosyć zaawansowana, ale jest tego opisu za mało dla wyrażenia opinii i zaplanowania leczenia. Sądząc z opisu przebiegu choroby leczenie operacyjne nie jest wykluczone. Świeże badanie rezonansu bardzo by się przydało.

Konieczne jest aktualne badanie MR, tym bardziej ze objawy narastają. Opis wskazuje na konieczność leczenia operacyjnego.
W związku z brakiem skuteczności leczenia zachowawczego , wskazana jest konsultacja neurochirurgiczne.
Opisany obraz nie wskazuje jednak jednoznacznej przyczyny , badanie musi być ocenione bezpośrednio.
Wygląda na to, że operacja jest słuszną opcja.
Witam, proponuję przed wizytą u neurochirurga wykonać świeże badanie.
pozdrawiam
Piotr Winkler