Drobne ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2 zależnych i sekwencji FLAIR - póżne zmiany naczyniopochodne

3 odpowiedzi
Witam mama odebrała wynik RM głowy kątów mostowo móżdzkowych ponieważ miała pulsowanie w uchu to pulsowanie przeszło po 2 miesiącach mama ma stwierdzony mały przetrwały przewód botalla leczy się też na nadciśnienie Proszę o wyjaśnienie tego badania. Badanie MR głowy wykonano w obrazach T1iT2 zależnych, w sekwencjach FLAIR oraz w obrazach T1 zależnych po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Przekroje osiowe strzałowe i czołowe. W istocie białej obu półkul mózgu widoczne są drobne ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2 zależnych i sekwencji FLAIR- póżne zmiany naczyniopochodne. Poza tym struktury mózgowia bez zmian ogniskowych. Nie stwstwierdzono obecności ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Kąty mostowo - móżdzkowebez obecności patologicznych mas. Układ komorowy symetryczny, nieprzemieszczony nieposzerzony. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne. Proszę powiedzieć czy te drobne ogniska podwyższonego sygnału póżne zmiany naczyniopochodne to coś poważnego Mama ma 70 lat.
Dzień dobry,
Nie podejmuję się oceniać MR na podstawie opisu.Zawsze oglądam obraz. Proponuję konsultację u neurologa. Ewentualnie zapraszam na konsultację do siebie - poradnie wyszczególnione na moim profilu. Najbliższa moja konsultacja w Łodzi - 7 października.
Pozdrawiam, Krzysztof Zapałowicz

Ogniska naczyniopochodne są częstym znaleziskiem u osób starszych. Często są konsekwencją epizodów drobnego niedokrwienia mózgu. Często występują u pacjentów obcią żonach kardiologicznie. Koniecznie jest przyjmowanie preparatów przeciwkrzepliwych zgodnie z zaleceniem kardiologa. Należy wykonać badanie USG Doppler tętnic dogłowowych i odwiedzić z nim neurologa.
Zmiany naczyniopochodne są to niewielkie zmiany w mózgowiu wynikające z zaburzeń w ukrwieniu mózgowia. Nie mają dużego znaczenia klinicznego.