Dowiedziałam się parę lat temu że mam krotsza noge o 3 cm od jakiegoś czasu mam problem z chodzeniem

5 odpowiedzi
Dowiedziałam się parę lat temu że mam krotsza noge o 3 cm od jakiegoś czasu mam problem z chodzeniem na pięcie kiedyś byłam u lekarza mówił żebym kupiła sobie wkladke ortopedyczna i nie wiem czy zapisać się do fizjoterapeuty .
Jest wiele nieporozumień odnośnie długości nóg. Przy jakimkolwiek podejrzeniu ww różnicy nalęży dokonać pomiaru długości względnej i bezwzględnej obu konczyn zarówno w leżeniu i staniu. Określone różnice wskażą czy istnieje strukturalna (anatomiczna)różnica czy jest to różnica czynnościowa(zależna od m in. pozycji miednicy). Rekomendowanie wkładki bez rzetelnego pomiaru może z czasem skutkować utrwalaniem czynnościowe go zaburzenia. Na jakiej podstawie określono u Ciebie ten problem?

Witam
Jedynym miarodajnym pomiarem długości kości jest rentgen. Trzeba zrobić rentgen całych kończyn aby na radiogramie wyznaczyć prawidłowe długości. Chyba że skrót jest tak duży, że nie trzeba mierzyć żeby zobaczyć. Pomiary centymetrem po skórze to niestety pomyłka, nie da się tego rzetelnie zrobić. Tak warto się udać do fizjoterapeuty. Osoba z doświadczeniem będzie w stanie ocenić powód skrótu; czy należy do czynnościowych, czy strukturalnych(kostnych).
Pozdrawiam
Pani różnica długości kończyn może wynikać ze skoliozy w odc piersiowo-ledzwiowym i skosnym ustawieniem miednicy Należy to ocenić i wtedy podjąć leczenie u fizjoterapeuty
Dzień dobry,

Warto byłoby zapisać się do dobrego specjalisty w celu oceny czy kończyna jest faktycznie krótsza. Skrót kończyny może być funkcjonalny - związany z napięciem mięśni lub ustawieniem miednicy. Może tez wynikać z układu kostnego. Należałoby to sprawdzić :) następnym krokiem będzie analiza chodu oraz sylwetki w celu oceny ewentualnego dysbalansu mięśni. Warto byłoby to sprawdzić u Osteopaty lub dobrego fizjoterapeuty. Wymienieni specjaliści powinni pomóc decyzji czy wkładka będzie potrzebna, czy tez uda się rozwiązać problem bez wkładki podczas wizyty.

Pozdrawiam Serdecznie

Łukasz Radziszewski
Skrócenie kończyn może mieć podłoże strukturalne, co oznacza różnicę w długości kości lub funkcjonalne czyli dysbalans mięśniowy powodujący krzywe ustawienie miednicy. Aby wykluczyć pierwszą opcję najlepiej zrobić badanie RTG i jeśli nie wykaże ono żadnych nieprawidłowości udać się do fizjoterapeuty.