Dosyć często mówi się w jaki sposób pacjenci mogą sobie radzić, gdy cierpią na fobię społeczną. Ja b

2 odpowiedzi
Dosyć często mówi się w jaki sposób pacjenci mogą sobie radzić, gdy cierpią na fobię społeczną. Ja bym chciała zapytać z perspektywy osoby trzeciej. W jaki sposób ktoś z otoczenia może pomóc takiej osobie?Co robić lub czego nie robić?
Witam serdecznie,

W przypadku fobii (z perspektywy osoby trzeciej) najlepiej jest dać osobie czas i miejsce na ustabilizowanie własnych odczuć i myśli. Najważniejsze jest by pokazać takiej osobie wsparcie i bezwarunkowe zrozumienie. Wiedząc ze ma się obok osobę która rozumie mnie ma naprawdę ogromną siłę.
Ważne jest by mieć świadomość że każda osoba inaczej znosi daną fobie, dlatego czasem jest dobrze po prostu zapytać takiej osoby czy mogę jakoś pomóc.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie. Odpowiadając na Pani pytanie - jak w każdej chorobie ważne jest wsparcie okazywane choremu, czas niezbędny do wyleczenia i samo zachęcanie do podjęcia leczenia (w przypadku fobii społecznej do podjęcia terapii). Lęk, który przeżywa osoba cierpiąca na fobię społeczną potrafi być ogromny, paraliżujący - czasem trudny do zrozumienia dla kogoś „zdrowego”. Ważne jest wówczas, żeby nie oceniać, nie bagatelizować objawów i emocji chorego, być cierpliwym. Towarzyszenie osobie chorej bywa trudne, szczególnie wtedy, gdy mało się wie o chorobie. Zachęcam do poszerzania swojej wiedzy na temat przyczyn i mechanizmów fobii społecznej. Proszę pamiętać, że w leczeniu fobii stosuje się farmakoterapię (jeśli to konieczne) i psychoterapię. Badania pokazują, że najskuteczniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna. Z terapeutycznego punktu widzenia leczenie polega w skrócie na przygotowanym, przebiegającym pod kontrolą procesem oswajania lęku, sytuacji lękowych. W terapii stosuje się min. ekspozycje (na sytuacje lękowe), restrukturyzację poznawczą (tj. pracę nad przekonaniami budzącymi lęk), relaksację (pomocną w radzeniu sobie z objawami lęku). Pozdrawiam.

Eksperci

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Joanna Dymkowska

Joanna Dymkowska

Psycholog

Warszawa

Piotr Jóźwiak

Piotr Jóźwiak

Psycholog

Słupca

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących usługi: fobia społeczna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.