Dobry wieczór. Trochę ponad rok temu zostałam pierwszy raz mamą. Nieszczególnie wtedy tego chciałam,

3 odpowiedzi
Dobry wieczór. Trochę ponad rok temu zostałam pierwszy raz mamą. Nieszczególnie wtedy tego chciałam, ale miałam ustatkowane życie i świetnego męża, więc z czasem oswoiłam się z tą myślą. Teraz kiedy od porodu minęło prawie 13 miesięcy mam takie myśli, że być może nie nadaje się na matkę. Często brakuje mi cierpliwości do syna, złoszczę się na niego, a później sama mam do siebie o to pretensje. Mam wrażenie, że macierzyństwo mnie nie cieszy. Kocham moje dziecko, chce dla niego jak najlepiej, ale tęsknie za moim starym życiem. Nie planuje też kolejnych dzieci. Mąż pomimo, że pracuje po 11 h dziennie bardzo pomaga mi przy opiece, tak samo jak moi rodzice, wiec na brak pomocy i wsparcia absolutnie nie mogę narzekać. Mam jednak poczucie, że dziecko mnie ogranicza. Syn mam wrażenie, że cały czas marudzi, że wiecznie mu coś nie pasuje. Bardzo mnie to irytuje. Zastanawiam się czy nie mam depresji poporodowej. Czy powinnam udać się do psychologa ?
Witam,
często takie odczucia pojawiają się w związku z ogromem obowiązków i odpowiedzialności, która spada na mamę w momencie pojawienia się dziecka. Gdy zmęczenie daje się we znaki, zdecydowanie zmniejsza się cierpliwość i łatwiej o wybuch złości, po którym pojawiają się wyrzuty sumienia. Warto zadbać o chwile dla siebie i o to, żeby w ten nowej rzeczywistości jaką jest macierzyństwo odkryć obszary i sposoby na realizacje swoich pasji i marzeń osobistych, nie tylko jako mama. Pomocna może być wizyta u psychologa, aby lepiej zrozumieć obecny etap rozwoju dziecka, uporać się ze złością i wyrzutami sumienia oraz odnaleźć szczęściem w aktualnym momencie życia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam,
Pojawienie się dziecka z reguły oznacza rewolucję w życiu kobiety. Życie zmienia się - i to bardzo - tęsknota za tym, jak wyglądało kiedyś jest naturalna. Tak samo zrozumiałe są czasowe obniżenie nastroju, drażliwość, podwyższenie poziomu napięcia emocjonalnego, wybuchy złości. Może Pani odczuwać całą gamę emocji, także tych niechcianych. Jest to trudny okres, jest Pani dodatkowo obciążona i proszę starać się dbać o siebie, jak tylko Pani może. Jeśli odczuwa Pani niepokój i wątpliwości, konsultacja z psychologiem z pewnością będzie dobrym pomysłem.

Pozdrawiam,
Sandra Omyła
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, czytam w Pani słowach opis tego jak Pani ma oraz dosyć jasny przekaz jak Pani nie chce żeby było. W kalejdoskopie tak różnych i jednocześnie przeżywanych doświadczeń, zachęcam do przyjrzenia się temu, jakie Pani potrzeby stoją za złością, obwinianiem siebie, poczuciem ograniczenia. Każda emocja coś nam przekazuje, po to jest :) Dobrze móc to omówić bez ocen, winy i kar, ale z otwartością na to, co oznacza dla Pani bycie czerpiącą z życia mamą, ale też kobietą, żoną. Uważam za dobry pomysł konsultację u psychologa. Pewnych faktów nie zmienimy w Pani świecie, natomiast druga osoba może dostrzec nowe elementy lub wprowadzić narzędzia, potrzebne żeby zacząć robić inaczej. Każde wsparcie jest dobre, jeśli zmierza do tworzenia satysfakcjonującej Panią rzeczywistości.
Życzę dobrych dla siebie decyzji, Monika Baczyńska