Dobry wieczór od jakiegoś czasu czuję się bardzo źle. Nie potrafię sobie pomóc. Jestem przygnębion

3 odpowiedzi
Od jakiegoś czasu czuję się bardzo źle. Nie potrafię sobie pomóc. Jestem przygnębiona, nic mnie nie cieszy, często mam ochotę płakać, przejmuje się wszystkim i co za tym idzie często miewam wyrzuty sumienia z powodu tego, że kogoś zawiodłam. Stan nasila się pod wpływem sytuacji - czasem są dni gdy czuje się dobrze i myślę, że wychodzę z tego dołka tylko po to aby poczuć następnego, że wcale tak nie jest i znowu upaść. Nie czuję wsparcia w najbliższym otoczeniu, pozostawiona ze swoimi problemami czasem marzę tylko o tym aby zniknąć... W jaki sposób mogę sobie pomóc?
Dzień dobry,
Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o początkach depresji. Polecam wizytę u psychologa psychoterapeuty, gdyż może okazać się potrzebna terapia. Ciekawi mnie to w jakim jest Pani wieku i co ostatnio działo się w Pani życiu. Zastanawiam się, czy są jakieś powody obniżonego nastroju, które mogłaby Pani nazwać. Warto zastanowić się nad tym, gdyż specjalista z pewnością o to spyta. Niepokojące jest to, że nie ma Pani wsparcia ze strony bliskich osób. Jeśli nie rozmawiała Pani o tym z nikim to może warto się otworzyć, ponieważ bliscy nie zawsze widzą, że dzieje się coś złego. Niestety często nie potrafią sami pomóc, gdy chodzi o psychikę. Powinna Pani zastanowić się od jakiego czasu trwają te objawy, gdyż będzie to istotne dla procesu diagnostycznego. Mam nadzieję, że Pani stan szybko ulegnie poprawie.
Pozdrawiam serdecznie

Warto udać się na konsultacje i diagnozę do specjalisty. Jeśli opisywane przez Panią symptomem są objawami depresji sezonowej bądź po prostu obniżenia nastroju pomocna i szybka może się okazać terapia jasnym światłem - fototerapia jest skuteczną metodą poprawy samopoczucia.
Dzień dobry, zanim wybierze się Pani na wizytę u psychoterapeuty, warto wykluczyć przyczyny somatyczne. Podobne objawy mogą występować u osób mających zaburzoną gospodarkę hormonalną ( np. niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto). Warto udać się do endokrynologa, który dalej pokieruje Panią na badania. Po wykluczeniu przyczyn somatycznych, warto umówić się do psychoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z osobami z depresją. Jeśli względy finansowe, są barierą przed umówieniem się do psychoterapeuty prywatnie, warto sprawdzić, czy w Pani okolicy, nie ma terapii na NFZ lub w ramach projektów NGO. Ośrodki Interwencji Kryzysowej w okolicach miejsca zamieszkania, również mogą być przydatnym adresem, by poszukać tam pomocy psychoterapeuty. Pozdrawiam serdecznie