Dlaczego antybiotyk nie pomaga mi z silnym pieczeniem ze strony pęcherza?

2 odpowiedzi
Dzień Dobry Mam 24 lata. Od ponad roku odczuwam silne pieczenie ze strony pęcherza. W badaniu mikrobiologicznym moczu wykryto bakterię kłębsięlla oxytoce w ilości > = 10^6 cfu/ml. W morfologii podwyższone PDW (18,9fl), MPW (12,8 fl), P-LCR (47,8%) oraz obniżone NEUT# (1,77). Pozostałe wskaźniki w normie. Czy niewłaściwe wskaźniki w badaniu krwi mogą mieć związek z występowaniem wspomnianej bakterii? Jestem dość mocno zaniepokojona, ponieważ w tym roku zażywam już piąty antybiotyk, na tę chwilę jest to Cipronex (2x dziennie 1 tabletka), po czwartym dniu stosowania poprawa jest niewielka. Antybiotyk mam przyjmować przez 15 dni, czy możliwe, że póki co jest za wcześnie, aby były widoczne jakieś efekty? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Dzień dobry, dziękuję za pytanie. Parametry które Pani wymienia związane są z płytkami krwi określają:
PDW – wskaźnik zmienności objętości płytek krwi, będący odzwierciedleniem anizocytozy (wartości referencyjne: 6,1-11 fl, a PDW% 40-60%)
MPV (ang. mean platelet volume) – średnia objętość płytek krwi (wartość referencyjna: 7-12 fl)
P-LCR – odsetek dużych płytek krwi (płytek olbrzymich) o objętości powyżej 20 fl (wartości referencyjne: 0,2-5%)
Faktem jest, że Wzrost MPV i PDW towarzyszy infekcjom bakteryjnym już w ich wczesnej fazie, są to markery toczącego się zapalenia. Równoczesny wzrost tych wskaźników płytkowych obserwujemy również w innych chorobach.
Podwyższone P-CLR świadczy o pobudzeniu trombopoezy - produkcji płytek krwi - oraz o obecności dużych płytek krwi pochodzących z tzw megakariocytów, które mają nieco inne cechy niż "zwykłe" płytki krwi - pojawiają się również w stanie zapalnym.
Co do samej bakterii K. oxytoca istotnie może ona odpowiadać za infekcje układu moczowego. Cechą tego patogenu jest wytwarzanie oporności na leki co wiąże się z nieskutecznością terapii. Ważne jest nie tylko wykrycie bakterii (posiew) ale też określenie jej wrażliwości/oporności na konkretne antybiotyki aby nie stosować tych na które bakteria jest oporna. Pozdrawiam Marek Lubecki

Lekooporne uroinfekcje do domena specjalistów nefrologów, nie psychiatrów i seksuologów.
Pozdrawiam i życzę wyleczenia. JW, Poznań.