Czy zbyt surowe superego tłumi intuicję u osoby z wysokim neurotyzmem?

2 odpowiedzi
Czy zbyt surowe superego tłumi intuicję u osoby z wysokim neurotyzmem?
Dzień dobry. Superego to normy, zasady, wartości. Intuicja to przeczucie. Zbyt surowe superego może tłumić intuicję u każdej osoby. Przykładowo ktoś może mieć przeczucie, że zaproszenie nieznajomej na spacer będzie miało dobre konsekwencje, jednak zaraz pomyśli, że to nie wypada. Osoba z wysokim neurotyzmem zrezygnuje z tego pomysłu, bo dodatkowo będzie się bała konsekwencji.
Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Intuicja to rodzaj wewnętrznej mądrości, ogromnego zasobu, jaki mamy, jako ludzie. Jednym z zagrożeń dla funkcji poznawczych i mądrości jest lęk i napięcie. Kiedy superego jest surowe, ciężko poddać się życiu i samemu sobie. Wyobrażam sobie, że osoba z uwewnętrznionym surowym rodzicem, zachowuje ostrożność, nie wychyla się, nie ufa... Intuicja zaprasza nas przede wszystkim do polegania na samych sobie, co w warunkach nakazów, zakazów i instrukcji wydaje się niemożliwe.