Czy zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną przewlekłej infekcji dróg moczowo płciowych?

3 odpowiedzi
Witam serdecznie, od 1,5 roku zmagam się z infekcją pęcherza, której towarzyszy nawracająca infekcja pochwy. W wymazie z pochwy wyszła mi bakteria E.coli bardzo liczna, w wymazie z cewki moczowej paciorkowiec. Urolog przepisał mi 3 opakowania bactrim oraz 24 globulki macmiror complex, objawy jednak są nadal, raz jest lepiej raz gorzej. Jestem już załamana, ponieważ żaden lekarz nie może mi pomóc. Wciąż szukam jaka może być przyczyna moich problemów. Mam bardzo nieregularny okres i stwierdzoną lekką hiperprolaktynemię, okres mam co 3 miesiące, badania hormonalne wykazały równiez dosyć niski poziom LH i FSH. Zauważyłam, że podczas okresu objawy ze strony pęcherza mijają. Bardzo proszę o pomoc, czy moje zaburzenia hormonalne mogą być powodem mojej infekcji pęcherza? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.
Gospodarka hormonalna może mieć wpływ na odporność miejscową dróg moczowo - płciowych (szczególnie po menopauzie), ale w pierwszym i drugim rzędzie należy szukać innych przyczyn (proponuję konsultację nefrologiczną).
Pytanie dotarło do mnie 6 października 2016 r.

Dzień dobry,
Przyczyny zaburzeń odporności mogą być różne np.: leukopenia, choroby autoimmunologiczne, alergie, leki, choroby reumatyczne lub endokrynologiczne (hormony mają wpływ na zaburzenie pH pochwy, co może dodatkowo obniżać Pani odporność).
E.coli jest bakterią przewodu pokarmowego, jeśli są one w pochwie, to może oznaczać tzw. infekcję wstępującą, czyli zakażenie przez zanieczyszczenie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (przetoki pomiędzy przewodem pokarmowym a drogami rodnymi są bardzo rzadkie).
Zakażenie paciorkowcowe pojawia się przy spadkach odporności, być może w Pani przypadku jest prawdopodobnie zakażeniem wtórnym do infekcji E.coli.
Na początek proponuję sprawdzić morfologię krwi z rozmazem oraz hormony płciowe i cytologię z pochwy oraz badania obrazowe USG i/lub tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy.
Życzę zdrowia.
Zmiany hormonalne w przebiegu cyklu moga wpływać na biocenozę pochwy. Waro wyregulować cykl tak by były regularne miesiączki, rozważyć szczepionkę na drogi moczowe i poprawić biocenozę pochwy np. przez jej rewitalizację laserem. Są jeszcze inne opcje do zastosowania empirycznego. Na pewno warto spróbować...BD