Czy wycinać migdałek gardłowy?

4 odpowiedzi
WitamDziecko jak poszło w zeszłym roku do przedszkola zaczęło bardzo chorować, czego efektem jest powiększony migdałek gardłowy. Leczone Nasonex i Aerius. Tylko raz miało antybiotyk i zapalenie ucha, reszta infekcje.
W tym roku choruje dużo mniej, leki bierze sporadycznie. Znów tylko raz mu trochę poszło na uszy (bez antybiotyku), reszta bardzo sporadyczne infekcje. Cały rok podawane miało Imunoglukan i tran.
Mamy wyznaczony termin wycięcie migdałka, tylko zastanawiam się czy warto? Bardzo mało choruje, nie chrapie, nie ma bezdechów, jedynie katary czasem je męczą.
Obecnie ma prawie 5 lat.
Konsultacje z dwoma specjalistami dają odmienne decyzje: jeden każe wycinać, drugi poczekać.
Proszę o poradę co będzie lepsze?
Pozdrawiam
Witam
To zależy czy są wskazania? niedosłuch, infekcje, bezdechy itd
pozdr
Stanisław Nitek

Witam!
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałka gardłowego jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu
2. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego trwające powyżej 3 miesięcy mimo stosowanego leczenia farmakologicznego.
3. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego.
Celem poszerzenia diagnostyki wskazane wykonanie badań: RTG boczne nosogardła + impedancja, ewentualnie uzupełnione o wymaz!
Pozostałe wskazania są względne po ocenie klinicznej!
Z dołączonego przez Państwa opisu - jeżeli wynik badania impedancji jest w zakresie normy - moim zdaniem można leczyć zachowawczo? Pełna weryfikacja możliwa jedynie po ocenie klinicznej w łączności z badaniami dodatkowymi!

Pozdrawiam!
Proszę wykonać badanie słuchu -tympanometrię. Jeśli wyjdzie prawidłowe lub bliskie prawidłowego nie operowałbym.
Witam. Jeśli dziecko obecnie nie choruje, oddycha prawidłowo, nie chrapie w nocy, nie stwierdzono zaburzeń słuchu, radziłabym poczekać z zabiegiem. Pozdrawiam serdecznie.