Czy wenlafaksyna albo olanzapina mogą łagodzić przesadną ekscytację? Pamiętam że jeszcze jakieś 2 la
Czy wenlafaksyna albo olanzapina mogą łagodzić przesadną ekscytację? Pamiętam że jeszcze jakieś 2 lata temu bardzo się ekscytowałam np. programem The Voice Kids w telewizji, a od kiedy przyjmuję wenlafaksynę i olanzapinę to się zmieniło, niemal nie jestem zdolna do jakiejkolwiek ekscytacji. Czy te leki mogły mieć wpływ na tę część mojego stanu? A może to wcale nie jest działanie leków, tylko nowy objaw depresji?
3 odpowiedzi
Dzień Dobry, Dawkowanie i skutki uboczne lekarstw najlepiej konsultować z lekarzem prowadzącym (psychiatrą). Jeśli chodzi o depresję to jednym z jej objawów jest anhedonia czyli niemożność odczuwania przyjemności. To co wcześniej sprawiało nam radość przestaje być jej źródłem. NIerzadko oprócz dobrych leków pacjentom pomagają wizyty u psychologa. Serdecznie pozdrawiam
Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online
Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Tak - oba leki mogą mieć wpływ na „poziom ekscytacji” i odczuwanie emocji, ale tego nie da się rozstrzygnąć jednoznacznie bez kontekstu (dawki, powód leczenia, nasilenie objawów, inne leki, sen itp.). Olanzapina u części osób działa uspokajająco i może zmniejszać pobudzenie, a także powodować „spowolnienie” i pewne emocjonalne stępienie. Wenlafaksyna zwykle zmniejsza objawy depresji i lęku, ale u części osób również może pojawić się poczucie „spłaszczenia” emocji (mniej radości/ekscytacji, ale też mniej napięcia). Jednocześnie to, co opisujesz, może też być objawem depresji (anhedonia, czyli trudność w odczuwaniu przyjemności i zainteresowania) - albo mieszanką: część wynika z leków, część z nastroju i ogólnego obciążenia. Najbezpieczniej potraktować to jako ważny sygnał do omówienia z lekarzem prowadzącym: - od kiedy dokładnie to się zaczęło (po włączeniu leków czy później), - czy masz też senność, spowolnienie, obniżoną motywację, spadek libido, „brak radości”, - czy objawy depresji ogólnie się zmieniły na lepsze czy gorsze. Nie odstawiaj ani nie zmieniaj dawek samodzielnie. Czasem wystarczy korekta dawki, zmiana pory przyjmowania albo modyfikacja leczenia - ale to powinno się odbyć po konsultacji.
Dzień dobry, To bardzo trafna obserwacja i ważne pytanie. Krótka odpowiedź: tak, oba te leki mogą mieć wpływ na to, co Pani opisuje. Wenlafaksyna może u niektórych osób "wygładzać" emocje w obie strony, nie tylko redukować smutek, ale też przytłumiać radość i ekscytację. Olanzapina z kolei działa uspokajająco i może spowalniać reakcje emocjonalne. To znane zjawisko, które pacjenci często opisują jako poczucie "emocjonalnej płaskości" lub życia "za szybą". Ale ma Pani rację, że to może być też objaw depresji, a nie tylko działanie leków. Utrata zdolności do cieszenia się i odczuwania przyjemności to jeden z jej charakterystycznych objawów. Rozróżnienie między jednym a drugim jest trudne bez wiedzy o tym, kiedy dokładnie to się zmieniło i jak wyglądał Pani stan przed lekami. Dlatego to zdecydowanie coś, o czym warto powiedzieć psychiatrze na najbliższej wizycie. To cenna informacja dla lekarza, która może wpłynąć na decyzję o dawce lub doborze leków.
Podobne pytania
- Dzień dobry, Piszę w sprawie taty. Tata leczy się na nowotwór prostaty. Tata od lutego leczył się
Nawet nie wiem, jak opisać mój problem, bo sytuacja jest mocno nietypowa. Mam 63 lata, choruję na ra
Kolekcjonuję i fotografuje modele koni. Niestety każdy zakup nowego modelu jest katorgą. Kiedy kupię
Dzień dobry. Jestem uzależniony od pornografii, mam skłonności homoseksualne Jestem w małżeństwie
Witam, w wakacje wykryto u mnie oponiaka niezłośliwego, jestem po częściowej resekcji. W najbliższym
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.
