Czy w zaburzeniach depresyjnych pojawiają się częste monologi wewnętrzne?

2 odpowiedzi
Czy w zaburzeniach depresyjnych pojawiają się częste monologi wewnętrzne?
Dzień dobry! Nie tylko, praktycznie każdy z nas je prowadzi i to nieustannie. W przypadku depresji przybierają one dość specyficzną formę ze względu na negatywne przekonania co do własnej osoby (niskiego poczucia własnej wartości, poczucia winy), postrzegania innych ludzi, świata i przyszłości. Na tym z grubsza, od strony poznawczej polega depresja wg. Aaron'a Beck'a.

Pozdrawiam

Dariusz Wołoszczyk

Dzień dobry,
występowanie monologu wewnętrznego nie jest objawem depresji, ponieważ każdy człowiek prowadzi wewnętrzny monolog. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie treści pojawiają się w monologu wewnętrznym.
Osoby cierpiące na depresję często doświadczają negatywnych myśli, pesymistycznych przekonań, uczucia beznadziejności, poczucia winy i niskiej wartości. W monologu osoby chorującej na depresję często pojawia się krytyka samego siebie, osamotnienie, brak zainteresowań, brak sensu,
Terapia, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna (CBT), może pomóc osobom z depresją w identyfikowaniu i zmianie tych negatywnych myśli oraz w rozwijaniu bardziej pozytywnego i konstruktywnego sposobu myślenia. Jeśli treści naszego monologu wewnętrznego są dla nas bolesne, utrudniają codzienne funkcjonowanie, to zachęcam do udania się do psychologa, terapeuty, który pomoże wprowadzić zmianę, a tym samym poprawić jakość funkcjonowania.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek